Zmiany w sezonie kwitnienia roślin w Górach Skalistych
Wiele gatunków kwiatów w Górach Skalistych w Kolorado doświadczyło zmian w okresie kwitnienia w odpowiedzi na ocieplenie klimatu - wykazały badania naukowców z amerykańskiego University of Maryland.
39-letnie badanie opisane w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences" pokazało, że dotyczy to dwóch trzecich górskich kwiatów. Nie tylko połowa z nich zaczyna kwitnąć wcześniej, ale ponad jedna trzecia osiąga wcześniej szczyt kwitnienia, natomiast inne wydają ostatnie kwiaty później w ciągu roku. Sezon kwitnienia, który kiedyś trwał od końca maja do początku września, teraz ciągnie się od końca kwietnia do końca września.
Dane dotyczące kwitnienia ponad 2 mln kwiatów świadczą o tym, że odpowiedź górskich roślin na zmiany klimatu jest bardziej złożona, niż wcześniej zakładano, gdyż różne gatunki reagują w odmienny sposób - uważa prof. biologii David Inouye. Kombinacja gatunków, które kwitną wspólnie, też się zmienia, co może mieć wpływ na owady i ptaki.
Fenolodzy, którzy badają związki między zmianami klimatycznymi a zjawiskami w rozwoju roślin, zbierają współczesne dane i przedzierają się przez stare archiwa jak notatniki przyrodników-amatorów.
- Wiele badań opiera się na początkowych datach zjawisk jak kwitnienie, gdyż łatwo wykorzystać tutaj dane historyczne. Pierwsze kwitnienie łatwo zaobserwować, nie trzeba liczyć kwiatów. Dlatego często jest to jedyna dostępna informacja - powiedział współautor badania prof. Inouye.
Inouye nie myślał o ociepleniu klimatu w 1974 roku, kiedy na zboczu prawie 3 tys. m n.p.m. w Górach Skalistych liczył kwiaty. - Studiowałem kolibry i trzmiele, bo chciałem wiedzieć, którym nektarem się żywią, więc zacząłem liczyć kwiaty - wyjaśnił. Z pomocą studentów liczył kwiaty na 30 poletkach, codziennie nawet przez pięć miesięcy, przez praktycznie cztery dekady. W najnowszym badaniu wzięto pod uwagę 60 gatunków.
Sezony kwitnienia podlegają dużym wahaniom. W czasie badania pojawianie się pierwszych kwiatów przyspieszyło o ponad 6 dni na dekadę. Szczyt kwitnienia przyspieszył o 5 dni na każde 10 lat. Ostatni kwiat przekwitał około 3 dni później na każdą dekadę.
- Okres kwitnienia jest o ok. miesiąc dłuższy niż był, a to stanowi dużą zmianę dla górskiego ekosystemu z krótkim okresem wegetacyjnym - powiedziała uczestnicząca w badaniu doktorantka Amy Iler z University of Maryland.
Spośród wszystkich gatunków, które doznały zmian, tylko 17 proc. przestawiło swój sezon kwitnienia na wcześniejszy okres. U pozostałych zmiany były bardziej złożone. Wszystko to może mieć silny wpływ na owady zapylające i migrujące ptaki. Np. kolibry spędzają lato w Górach Skalistych i wiją gniazda tak, aby zdążyć z wykluciem się jaj na szczyt kwitnienia (zapewniający głodnym młodym nektar).
Jeśli okres kwitnienia się wydłuży, rośliny nie będą wytwarzały tylu kwiatów, bo taka sama ich liczba rozłoży się na większą liczbę dni, zatem w szczycie będzie ich mniej. Żeby sprawdzić, czy kolibry się wyżywią, Inouye zamierza wyposażyć kolibry w nadajniki i prześledzić, jak ptaki reagują na zmiany w harmonogramie kwitnienia roślin.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">