Zmiana regulaminu Sejmu. Jest decyzja
Sejm przegłosował zmiany w regulaminie dotyczące tzw. drugiego kroku. "Za" głosowało 244 posłów. 203 było przeciw. Przyjęte rozwiązania dotyczą trybu wyboru kandydata Sejmu na premiera.
07.12.2023 | aktual.: 07.12.2023 19:09
Sejm przyjął proponowane zmiany w regulaminie izby. Za nowelizacją opowiedziało się 244 posłów. Przeciw było 203. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmiany dotyczą procedury tzw. drugiego kroku, czyli wyboru sejmowego kandydata na szefa rządu.
Nowelizacja zakłada, że zamiast kłopotliwego głosowania imiennego, głosowano by zgodnie z obecną procedurą głosowania w Sejmie. "Projektowana nowelizacja regulaminu Sejmu ma na celu zmianę przepisów regulaminu Sejmu w taki sposób, aby wybór przez Sejm Prezesa Rady Ministrów w ramach procedury (...) był przeprowadzany na zasadach ogólnych tj. głosowanie co do zasady odbywało się przez podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów" - brzmiał projekt zmian. System, o którym mowa pozwala - niemal w czasie rzeczywistym - stwierdzić, kto i jak głosował.
Dzięki temu sejmowa większość zyska nieco na czasie przy procedurze powołania Donalda Tuska na szefa rządu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd Tuska 13 grudnia
- Moim zdaniem to przejaw determinacji partii, które ciągle są w opozycji, żeby pokazać, że wszyscy stoją w blokach startowych i w poniedziałek otrzymują sygnał do startu - oceniła proponowane zmiany w rozmowie z Wirtualną Polską politolog prof. Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz także
Jak ustalił Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualna Polski gabinet Tuska ma zostać zaprzysiężony 13 grudnia rano. Taki termin przyszłemu premierowi ma zaproponować Kancelaria Prezydenta. Pośpiech podyktowany jest zbliżającym się szczytem UE. - Zdajemy sobie sprawę, że musi uczestniczyć w szczycie UE-Bałkany, który rozpoczyna się tego dnia - przyznają nasze źródła.
Więcej informacji podamy za chwilę