Trwa ładowanie...
d3mecjy

Zmiana czasu z zimowego na letni 2020. Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu na letni 2020: sprawdź, czy musimy przestawić zegarki i czy to ostatnia zmiana czasu?
Zmiana czasu na letni 2020: sprawdź, czy musimy przestawić zegarki i czy to ostatnia zmiana czasu? (iStock.com)
d3mecjy

Zmiana czasu zimowy letni 2020

Co roku wielu Polaków zastanawia się nad tym, w którą stronę przesunąć wskazówki. W ostatni weekend marca zawsze przesuwamy zegarki o jedną godzinę do przodu. W tym roku uczynimy to w nocy z 28 na 29 marca. O godzinie 2:00 przestawimy wskazówki na godzinę 3:00. Tym samym przejdziemy z czasu zimowego na letni.

Po raz pierwszy w Polsce czas na letni zmieniono w 1917 roku. Pionierem w tej inicjatywie były Niemcy, którzy dokonali tego podczas pierwszej wojny światowej. W ich ślady poszli Brytyjczycy, a następnie większość krajów europejskich. Od ponad dwudziestu lat czas na letni zmieniamy w ostatni weekend marca. Z kolei na zimowy czas wracamy w ostatni weekend października.

d3mecjy

Ostatnia zmiana czasu

W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt, według którego obowiązek zmiany czasu miał zostać zlikwidowany w 2021 roku. Dla wielu mieszkańców Europy jest to problematyczne i wpływa na ich samopoczucie. Trudno jest im przyzwyczaić się do godzinnej zmiany czasu. Dlatego politycy chcieli zrezygnować z tej tradycji.

Zgodnie z zapisami uchwały, każdy kraj miał możliwość wyboru czasu, jaki miałby obowiązywać na jego terenie. To wywołało spore komplikacje, gdyż zdaniem przywódców, mogłoby zwiększyć chaos. Polacy pod tym względem są wyjątkowo zdecydowani. W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Europejską aż 95 proc. Polaków opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu. To największy odsetek w Europie.

Jednak na razie projekt został zamrożony i nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek zostanie wdrożony.

d3mecjy

Podziel się opinią

Share
d3mecjy
d3mecjy
Więcej tematów