Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na letni. Rosjanie będą spać o godzinę dłużej

Za kilka dni w Polsce nastąpi zmiana czasu. Wiele osób nie pała optymizmem z tego powodu. Wszystko przez to, że przejście na czas letni jest związane z utratą jednej godziny w ciągu doby.

Share
Zmiana czasu 2021
Zmiana czasu 2021Źródło: Pixabay
d1cipnf

Wiosenna zmiana czasu. Kiedy przestawić zegarki?

Wiosna rozpoczyna się 21 marca. Następuje wtedy równonoc wiosenna, czyli dzień trwa dokładnie tyle samo co noc. Natomiast każdy kolejny dzień będzie już dłuższy - aż do 21 czerwca, gdy będziemy mieć najdłuższy dzień w roku.

Ponieważ Słońce wschodzi coraz wcześniej, a zachodzi coraz później, zastanawiamy się, kiedy będzie wiosenna zmiana czasu. Termin jest uregulowany odpowiednimi przepisami. Przejście na czas letni nastąpi 28 marca 2021. W nocy - dokładnie o 2:00 - zmienimy czas, przestawiając zegarki o godzinę do przodu. Będziemy spać o godzinę krócej, a doba będzie wtedy krótsza - zamiast 24 będzie miała 23 godziny.

Czy będzie to ostatnia zmiana czasu?

Rozmowy o tym, czy zrezygnować ze zmiany czasu, czy nie, trwają na szczeblu unijnym już od dawna. Większość mieszkańców UE już opowiedziała się za rezygnacją z przestawiania zegarków dwa razy do roku. W 2021 miała nastąpić ostatnia zmiana czasu, jednak żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły. Ale wszystko przed nami.

d1cipnf

Krajem, który zrezygnował już ze zmiany czasu, jest Rosja. W 2014 roku tamtejsze władze postanowiły przejść na stałe na czas zimowy, dlatego Rosjanie nie muszą przestawać zegarków. Nie dotyczą ich też negatywne konsekwencje związane ze zmianą czasu na letni, tj. krótsza doba, problemy ze snem, senność w ciągu dnia, rozkojarzenie i zmęczenie.

Wojciech Maksymowicz odejdzie z klubu PiS? Wymijająca odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cipnf

Podziel się opinią

Share
d1cipnf
d1cipnf
Więcej tematów