Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.

Share
Zmiana czasu na letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni
Źródło: iStock.com
d4clptb

Zmiana czasu zimowy letni

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku wskazówki z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Przez to weekend będzie godzinę krótszy, ale słońce zachodzić będzie godzinę później. To pomaga w lepszym wykorzystaniu światła słonecznego w miesiącach letnich.

W ostatni weekend marca przechodzimy na czas letni, czyli w nocy z soboty na niedzielę – o godzinie 2:00 - przesuwamy wskazówkę o godzinę do przodu. W 2020 roku czas na letni zmieniać będziemy w nocy z 28 na 29 marca. Zgodnie z założeniem ma to pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu świata dziennego.

d4clptb

Ostatnia zmiana czasu

Jeszcze niedawno wydawało się, że obowiązek zmiany czasu odejdzie do lamusa. Chcieli tego eurodeputowani, a także ankietowani mieszkańcy krajów Unii Europejskiej. W Polsce zdecydowana większość była za tym, by zrezygnować z dwukrotnego w roku przestawiania wskazówek zegarów. Sprawą zajęli się politycy.

Parlament Europejski uchwalił nawet specjalne przepisy, które miały to umożliwić. Były one jednak zbyt ogólne, dawały poszczególnym krajom wolną rękę w decyzji o tym, jaki czas obowiązuje. To mogło wywołać dodatkowy chaos. Dlatego większość krajów członkowskich Unii Europejskiej póki co nie zdecydowała się na wprowadzenie nowych przepisów. Zdaniem ekspertów, ucierpieć mogłaby europejska gospodarka.

Dlatego na razie projekt został zamrożony i nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek zostanie wdrożony. Musimy się więc dalej męczyć z przesuwaniem wskazówek.

d4clptb

Podziel się opinią

Share
d4clptb
d4clptb
Więcej tematów