Trwa ładowanie...
d3h1ha3

Zmiana czasu na letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu 2020: Sprawdź, czy zmiana czasu naprawdę zostanie zlikwidowana i kiedy musimy przestawić zegarki
Zmiana czasu 2020: Sprawdź, czy zmiana czasu naprawdę zostanie zlikwidowana i kiedy musimy przestawić zegarki (iStock.com)
d3h1ha3

Zmiana czasu zimowy letni

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku wskazówki z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Przez to weekend będzie godzinę krótszy, ale słońce zachodzić będzie godzinę później. To pomaga w lepszym wykorzystaniu światła słonecznego w miesiącach letnich.

W ostatni weekend marca przechodzimy na czas letni, czyli w nocy z soboty na niedzielę – o godzinie 2:00 - przesuwamy wskazówkę o godzinę do przodu. W 2020 roku czas na letni zmieniać będziemy w nocy z 28 na 29 marca. Zgodnie z założeniem ma to pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu świata dziennego.

d3h1ha3

Ostatnia zmiana czasu

Jeszcze niedawno wydawało się, że obowiązek zmiany czasu odejdzie do lamusa. Chcieli tego eurodeputowani, a także ankietowani mieszkańcy krajów Unii Europejskiej. W Polsce zdecydowana większość była za tym, by zrezygnować z dwukrotnego w roku przestawiania wskazówek zegarów. Sprawą zajęli się politycy.

Parlament Europejski uchwalił nawet specjalne przepisy, które miały to umożliwić. Były one jednak zbyt ogólne, dawały poszczególnym krajom wolną rękę w decyzji o tym, jaki czas obowiązuje. To mogło wywołać dodatkowy chaos. Dlatego większość krajów członkowskich Unii Europejskiej póki co nie zdecydowała się na wprowadzenie nowych przepisów. Zdaniem ekspertów, ucierpieć mogłaby europejska gospodarka.

Dlatego na razie projekt został zamrożony i nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek zostanie wdrożony. Musimy się więc dalej męczyć z przesuwaniem wskazówek.

d3h1ha3

Podziel się opinią

Share
d3h1ha3
d3h1ha3
Więcej tematów