PolskaZmiana czasu. Co dalej z przestawianiem zegarków?

Zmiana czasu. Co dalej z przestawianiem zegarków?

Zmiana czasu z nami zostaje? Mimo propozycji, by nie przestawiać już zegarów, realizacja tego głośnego pomysłu mocno się odwleka. Wszystko przez COVID.

Zmiana czasu nadal będzie obowiązywać?
Zmiana czasu nadal będzie obowiązywać?
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Bogdańska

Ostatni raz przestawiliśmy zegarki w nocy z soboty na niedzielę, 24/25 października. "Cofnęliśmy czas" z godziny 3.00 na 2.00 w nocy. Od dawna jednak toczy się spór, czy w ogóle powinniśmy to robić. Istnieje bowiem propozycja, by w Unii Europejskiej skończyć z przestawianiem dwa razy w roku zegarów o godzinę.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", w Polsce o pomyśle zrobiło się głośno w 2017 roku. Wtedy PSL przygotowało projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym RP. Chodziło w nim o ustanowienie czasu letniego przez cały rok.

Jeszcze nie tak dawno wszystko wskazywało na to, że w 2020 roku po raz ostatni dojdzie do zmiany czasu. W Europie przeprowadzono referendum, w którym większość opowiedziała się za końcem zmiany czasu. Unia Europejska rozpoczęła nawet specjalne procedury. Szczegóły dotyczące rezygnacji z obowiązku zmiany czasu miały dopracować między sobą poszczególne państwa członkowskie.

W październiku o sprawie przypomnieli posłowie PiS: Daniel Milewski, Rafał Bochenek, Jan Kanthak i Grzegorz Lorek. Zapytali, co się dzieje w tej sprawie. Okazuje się, że niewiele - przekazuje "Rzeczpospolita".

Zmiana czasu z nami zostaje?

W odpowiedzi wiceminister Olga Semeniuk wyjaśniła, że w UE od marca 2020 jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała. Wynika z tego, że pandemia wstrzymała prace w tym temacie. Przyznała też, że w Polsce również nic się nie dzieje w tej sprawie.

Viktor Orban w Polsce. Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)