Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2021. Dobre i złe strony przejścia na czas letni

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w najbliższy weekend. W nocy 28 marca o godzinie 2:00 przestawimy zegarki na godzinę 3:00. Jakie ma to plusy i minusy?

Zmiana czasu 2021Zmiana czasu 2021Źródło: Pixabay
d1s350g

Czas zmieniamy dwa razy do roku. Wiosną przechodzimy z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią – z letniego na zimowy. O ile jeszcze październikowa zmiana czasu nie powoduje u niektórych frustracji, to ta, która następuje w marcu, już tak. Dlaczego? Wszystko przez brakującą godzinę. Ponieważ przechodząc na czas letni, przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu, tym samym tracimy tę jedną godzinę w ciągu doby.

Zmiana czasu. Plusy i minusy, które płyną z przestawiania zegarków

U podstaw zmiany czasu leżą argumenty dotyczące lepszego wykorzystania światła dziennego oraz zmniejszenia zużycia prądu. Możliwość wykonywania pracy i innych aktywności przy naturalnym świetle, a także niższe rachunki za energię to niewątpliwie plusy płynące ze zmiany czasu.

Przestawianie zegarków ma jednak też negatywne skutki. Chodzi przede wszystkim o wpływ na nasze zdrowie i efektywność. Utrata jednej godziny w ciągu doby, która ma miejsce przy przejściu z czasu zimowego na letni, sprawia, że organizm długo przystosowuje się do nowej sytuacji. Tym samym w kolejnych dniach następujących po zmianie czasu człowiek jest bardziej zmęczony, śpiący, rozkojarzony, a co za tym idzie – mniej efektywny w pracy. Niektórzy przyzwyczają się szybciej, inni nawet tydzień lub dwa po zmianie czasu na letni nie mogą normalnie funkcjonować.

Wojciech Maksymowicz odejdzie z klubu PiS? Wymijająca odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s350g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s350g
Więcej tematów