Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2020. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.

Share
Zmiana czasu 2020. Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Źródło: iStock.com
d4d9d58

Zmiana czasu 2020

Choć zmiana czasu wydaje się być reliktem przeszłości, to jednak nadal obowiązuje i wszystko wskazuje na to, że będzie obowiązywać przez kolejne lata. Każdego roku dwukrotnie zmieniamy czas. Dokonujemy tego w ostatni weekend marca, kiedy to z zimowego czasu przechodzimy na letni. W drugą stronę wskazówki zegarów przestawiamy w ostatni weekend października.

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku wskazówki z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Przez to weekend będzie godzinę krótszy, ale słońce zachodzić będzie godzinę później. Zgodnie z założeniem, to ma pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu światła dziennego.

d4d9d58

Kiedy ostatnia zmiana czasu

Przeprowadzana dwa razy każdego roku zmiana czasu powoduje komplikacje w wielu dziedzinach życia. Przykładem jest transport kolejowy, czy logistyka. Problemy mają też banki, które w te dni blokują usługi dla klientów. Dlatego Parlament Europejski postanowił dokonać zmian w przepisach i zrezygnować z obowiązku przestawiania zegarków.

W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt, według którego do ostatniej zmiany czasu miało dojść w 2020 roku. Plan zakładał, że do kwietnia kraje członkowskie podejmą decyzję o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Do wejścia w życie rozporządzenia potrzebna była jedynie zgoda Rady Unii Europejskiej. Kraje członkowskie nie wyraziły jednak zgody na zmianę i projekt póki co został zamrożony.

d4d9d58

Podziel się opinią

Share
d4d9d58
d4d9d58
Więcej tematów