Trwa ładowanie...
d33l2sj

Zmiana czasu 2020. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu 2020. Czy tegoroczna zmiana czasu będzie ostatnią? Sprawdź, kiedy powinniśmy przestawić zegarki
Zmiana czasu 2020. Czy tegoroczna zmiana czasu będzie ostatnią? Sprawdź, kiedy powinniśmy przestawić zegarki (iStock.com)
d33l2sj

Zmiana czasu 2020

Choć zmiana czasu wydaje się być reliktem przeszłości, to jednak nadal obowiązuje i wszystko wskazuje na to, że będzie obowiązywać przez kolejne lata. Każdego roku dwukrotnie zmieniamy czas. Dokonujemy tego w ostatni weekend marca, kiedy to z zimowego czasu przechodzimy na letni. W drugą stronę wskazówki zegarów przestawiamy w ostatni weekend października.

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku wskazówki z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Przez to weekend będzie godzinę krótszy, ale słońce zachodzić będzie godzinę później. Zgodnie z założeniem, to ma pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu światła dziennego.

d33l2sj

Kiedy ostatnia zmiana czasu

Przeprowadzana dwa razy każdego roku zmiana czasu powoduje komplikacje w wielu dziedzinach życia. Przykładem jest transport kolejowy, czy logistyka. Problemy mają też banki, które w te dni blokują usługi dla klientów. Dlatego Parlament Europejski postanowił dokonać zmian w przepisach i zrezygnować z obowiązku przestawiania zegarków.

W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt, według którego do ostatniej zmiany czasu miało dojść w 2020 roku. Plan zakładał, że do kwietnia kraje członkowskie podejmą decyzję o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Do wejścia w życie rozporządzenia potrzebna była jedynie zgoda Rady Unii Europejskiej. Kraje członkowskie nie wyraziły jednak zgody na zmianę i projekt póki co został zamrożony.

d33l2sj

Podziel się opinią

Share
d33l2sj
d33l2sj
Więcej tematów