Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2020. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.

Share
Zmiana czasu 2020. Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Źródło: iStock.com
d1jyenf

Zmiana czasu 2020

Co roku dwukrotnie przesuwamy wskazówki zegarów. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Dlatego latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu. Z tego powodu czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Czas zimowy na letni tradycyjnie zmieniamy w ostatni weekend marca. W tym roku wypada to w nocy z soboty na niedzielę (28 na 29 marca). O godzinie 2:00 przestawimy wskazówki na 3:00, czyli śpimy o godzinę krócej. Z kolei w październiku przestawiamy wskazówki w drugą stronę. Wtedy przechodzimy na czas zimowy.

d1jyenf

Kiedy ostatnia zmiana czasu w Polsce

W marcu 2019 roku Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w Unii Europejskiej powinien zostać zniesiony. Opowiedziano się za tym, by po raz ostatni zmiany nastąpiły w 2021 roku. Termin zależał od tego, jaki czas wybierze dany kraj. Gdy przechodziłby na czas letni, wskazówki byłyby przestawiane w marcu. Gdy wyborem byłby czas zimowy, to obowiązek zmiany czasu zniknąłby w październiku 2021 roku.

Podczas prowadzenia negocjacji przez przywódców krajów europejskich pojawiły się komplikacje. Uznali oni, że swobodny wybór przy ustaleniu obowiązującego czasu może wywołać dodatkowy chaos i dlatego zamrożono projekt. W związku z tym do zmiany czasu nadal będzie dochodzić co pół roku. Choć początkowo może to stwarzać problemy, to jednak szybko się przyzwyczajamy do przesunięcia zegarków o 60 minut.

d1jyenf

Podziel się opinią

Share
d1jyenf
d1jyenf
Więcej tematów