Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2019. Kiedy zmiana czasu na zimowy? Czy to już ostatnia zmiana czasu w historii?

Już w najbliższy weekend odbędzie się zmiana czasu z letniego na zimowy. Wiele osób zastanawia się, w którą stronę trzeba przesunąć wskazówki zegara oraz czy to już ostatnia zmiana czasu. Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Share
Zmiana czasu 2019. Kiedy zmiana czasu na zimowy? Czy to już ostatnia zmiana czasu w historii?
Źródło: iStock.com
d28z5m1

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2019?

Zmiany czasu na zimowy dokonujemy zawsze w ostatni weekend października. W 2019 roku czas zimowy wprowadzimy w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegara trzeba będzie przesunąć z godziny 3 na 2, dzięki czemu będziemy spać o godzinę dłużej.

Mniej optymistyczna zmiana czasu będzie miała miejsce wiosną. W nocy z 28 na 28 marca będziemy musieli przestawić zegarki z godzin 2 na 3. W ten sposób "oddamy" godzinę, którą "pożyczyliśmy" w październiku. Niestety zmiana czasu na letni oznacza, że będziemy spać godzinę krócej.

Ostatnia zmiana czasu coraz bliżej. Prawdopodobne daty

Jeszcze w 2018 roku Unia Europejska podjęła decyzję, że zajmie się wycofaniem zmiany czasu w całej wspólnocie. Parlament Europejski przegłosował już odpowiedni projekt dyrektywy, jednak na ostatnią zmianę czasu musimy zaczekać do 2021 roku.

d28z5m1

Zgodnie z zapisami dyrektywy, kraje członkowskie najpóźniej do kwietnia 2020 roku powinny podjąć decyzję, który czas, letni czy zimowy, będzie u nich obowiązywał po wycofaniu zmiany czasu. Nie jest wykluczone, że cała UE zdecyduje się na wprowadzenie tego samego czasu.

Do ostatniej zmiany czasu w historii ma dojść w 2021 roku. W zależności od tego, czy Polska wprowadzi na stałe czas letni, czy zimowy, ostatnich manipulacji czasem dokonamy w nocy z 27 na 28 marca lub w nocy z 30 na 31 października.

d28z5m1

Podziel się opinią

Share
d28z5m1
d28z5m1
Więcej tematów