Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2019 – kiedy wprowadzamy czas letni? Czy będzie to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. W marcu wprowadzamy czas letni, a w październiku zimowy. Już niebawem przesuwanie wskazówek zegara może przejść do lamusa. Wszystko za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej.

Share
Zmiana czasu 2019 – kiedy wprowadzamy czas letni? Czy będzie to już ostatnia zmiana czasu?
Źródło: iStock.com
d3tq0iy

Zmiana czasu 2019 – czas letni wprowadzimy 31 marca

Zmiana czasu na letni zawsze następuje w ostatnią niedzielę marca. W 2019 roku czas letni wprowadzimy już 31 marca. Zmiany czasu dokonamy poprzez przesunięcie wskazówek zegara z godziny 2 na 3. Oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej.

Zmiana czasu 2019 – czas zimowy wróci w październiku

Zmiany czasu na zimowy dokonujemy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku wskazówki z godziny 3 na 2 przesuniemy już 27 października. Dzięki temu zabiegowi nasz weekend będzie dłuższy.

d3tq0iy

Zmiana czasu – Unia Europejska zniesie zmianę czasu

Zmiana czasu w całej Europie odbywa się zawsze o tej samej porze. Dzieje się tak, ponieważ to dyrektywa UE narzuca krajom członkowskim obowiązek manipulacji czasem. Do zniesienia tego prawa może dojść już w 2021 roku. Odejście od zasady zmiany czasu może nastąpić na mocy przygotowywanej właśnie dyrektywy. Zgodnie z jej zapisami kraje członkowskie do kwietnia 2020 roku musiałyby podjąć decyzję o tym, który czas będzie u nich obowiązywał na stałe. Następnie w marcu lub październiku 2021 roku doszłoby do ostatniej w historii zmiany czasu.

Zanim zmiana czasu zostanie wycofana, projekt dyrektywy musi zaakceptować Parlament Europejski. Jeżeli głosowanie zakończy się pozytywnie, wówczas projekt zostanie przedłożony Radzie Europejskiej.

d3tq0iy

Podziel się opinią

Share
d3tq0iy
d3tq0iy
Więcej tematów