Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2019 – kiedy wprowadzamy czas letni? Czy będzie to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. W marcu wprowadzamy czas letni, a w październiku zimowy. Już niebawem przesuwanie wskazówek zegara może przejść do lamusa. Wszystko za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej.

Zmiana czasu 2019 – kiedy wprowadzamy czas letni? Czy będzie to już ostatnia zmiana czasu?Źródło: iStock.com
d19vabp

Zmiana czasu 2019 – czas letni wprowadzimy 31 marca

Zmiana czasu na letni zawsze następuje w ostatnią niedzielę marca. W 2019 roku czas letni wprowadzimy już 31 marca. Zmiany czasu dokonamy poprzez przesunięcie wskazówek zegara z godziny 2 na 3. Oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej.

Zmiana czasu 2019 – czas zimowy wróci w październiku

Zmiany czasu na zimowy dokonujemy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku wskazówki z godziny 3 na 2 przesuniemy już 27 października. Dzięki temu zabiegowi nasz weekend będzie dłuższy.

Zmiana czasu – Unia Europejska zniesie zmianę czasu

Zmiana czasu w całej Europie odbywa się zawsze o tej samej porze. Dzieje się tak, ponieważ to dyrektywa UE narzuca krajom członkowskim obowiązek manipulacji czasem. Do zniesienia tego prawa może dojść już w 2021 roku. Odejście od zasady zmiany czasu może nastąpić na mocy przygotowywanej właśnie dyrektywy. Zgodnie z jej zapisami kraje członkowskie do kwietnia 2020 roku musiałyby podjąć decyzję o tym, który czas będzie u nich obowiązywał na stałe. Następnie w marcu lub październiku 2021 roku doszłoby do ostatniej w historii zmiany czasu.

Zanim zmiana czasu zostanie wycofana, projekt dyrektywy musi zaakceptować Parlament Europejski. Jeżeli głosowanie zakończy się pozytywnie, wówczas projekt zostanie przedłożony Radzie Europejskiej.

d19vabp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19vabp
Więcej tematów