Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Zmiana czasu od wielu lat jest stałym elementem jesieni i wiosny. Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. W marcu wprowadzamy czas letni, a w październiku czas zimowy. Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2019 roku?

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Będziemy spać dłużej czy krócej?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | pixaby

Zmiana czasu w Polsce dokonywana jest dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca manipulujemy zegarkami, wprowadzając czas letni. Kolejnych roszad na zegarkach dokonujemy w ostatnią niedzielę października, wprowadzając czas zimowy.

Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku odbędzie się w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegarów cofniemy wtedy z godziny 3 na 2. Z tego rozwiązania ucieszą się miłośnicy długiego spania. Nasza noc będzie o godzinę dłuższa. Mniej zadowoleni będą osoby pracujący na nocną zmianę. Cofnięcie wskazówek zegara oznacza dla nich dodatkową godzinę pracy, za którą pracodawca powinien im zapłacić lub "oddać ją" w innym terminie.

Zmiana czasu 2019. Kiedy wrócimy do czasu letniego?

Zmiana czasu na zimowy będzie ostatnią manipulacją zegarkami w tym roku. Wskazówki zegara z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Wprowadzimy wtedy czas letni.

W październiku 2020 roku dokonamy również zmiany czasu na zimowy. Nastąpi to w nocy z 24 na 25 października.

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni?

Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę, na mocy której zmiana czasu przejdzie do lamusa. Proces ten będzie jednak długotrwały, a zegarki przestawimy jeszcze minimum cztery razy.

Do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie mają obowiązek ustalić, który czas (letni czy zimowy) będzie u nich obowiązywał na stałe. Ostatnia zmiana czasu ma odbyć się w 2021 roku.

Wiele osób zastanawia się, który czas będzie obowiązywał w Polsce po wycofaniu zmiany czasu. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że około 80 proc. ankietowanych jest za wprowadzeniem w Polsce czasu letniego. Wynik tego badania nie jest wiążący.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)