Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Będziemy spać dłużej czy krócej?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | pixaby
07.10.2019 09:59, aktualizacja: 07.10.2019 13:49

Zmiana czasu od wielu lat jest stałym elementem jesieni i wiosny. Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. W marcu wprowadzamy czas letni, a w październiku czas zimowy. Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2019 roku?

Zmiana czasu w Polsce dokonywana jest dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca manipulujemy zegarkami, wprowadzając czas letni. Kolejnych roszad na zegarkach dokonujemy w ostatnią niedzielę października, wprowadzając czas zimowy.

Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku odbędzie się w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegarów cofniemy wtedy z godziny 3 na 2. Z tego rozwiązania ucieszą się miłośnicy długiego spania. Nasza noc będzie o godzinę dłuższa. Mniej zadowoleni będą osoby pracujący na nocną zmianę. Cofnięcie wskazówek zegara oznacza dla nich dodatkową godzinę pracy, za którą pracodawca powinien im zapłacić lub "oddać ją" w innym terminie.

Zmiana czasu 2019. Kiedy wrócimy do czasu letniego?

Zmiana czasu na zimowy będzie ostatnią manipulacją zegarkami w tym roku. Wskazówki zegara z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Wprowadzimy wtedy czas letni.

W październiku 2020 roku dokonamy również zmiany czasu na zimowy. Nastąpi to w nocy z 24 na 25 października.

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni?

Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę, na mocy której zmiana czasu przejdzie do lamusa. Proces ten będzie jednak długotrwały, a zegarki przestawimy jeszcze minimum cztery razy.

Do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie mają obowiązek ustalić, który czas (letni czy zimowy) będzie u nich obowiązywał na stałe. Ostatnia zmiana czasu ma odbyć się w 2021 roku.

Wiele osób zastanawia się, który czas będzie obowiązywał w Polsce po wycofaniu zmiany czasu. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że około 80 proc. ankietowanych jest za wprowadzeniem w Polsce czasu letniego. Wynik tego badania nie jest wiążący.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także