Trwa ładowanie...

Zmarła Zofia Kułakowska, wybitna neuropediatra, promotorka Polski

• Zofia Kułakowska, neuropediatra, wybitna specjalistka od schorzeń dzieci z porażeniem mózgowym oraz promotorka polskiej kultury i historii w Belgii zmarła w Brukseli w wieku 87 lat • Według przyjaciółki rodziny Ewy Haczyk przyczyną śmierci były komplikacje po operacji biodra Zofia Kułakowska, z domu Wajs, urodzona w 1929 roku w Łodzi, znalazła się po II wojnie światowej poza granicami Polski. Podjęła studia medyczne w Paryżu, a następnie studiowała i ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu w Leuven w Belgii. Pracowała w Belgii, zajmując się przede wszystkim problemami z rehabilitacją dzieci z uszkodzeniem układu nerwowego. Wypracowała terapię psychomotoryczną, którą z sukcesem zaadoptowała również do polskich warunków dzięki organizowanym w Belgii kursom kierowanym dla lekarzy z Polski.
Share
Zofia Kułakowska w 2013 r.
Zofia Kułakowska w 2013 r.Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
dizrg33

Przez siedem lat Kułakowska była prezesem Stowarzyszenia Neuropediatrów w Belgii. Swoją belgijską karierę zawodową łączyła z konsultacjami udzielanymi w polskim Instytucie Matki i Dziecka. Była wykładowcą na wydziale psychologii klinicznej Uniwersytetu Warszawskiego, na Akademii Pedagogiki Specjalnej i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zakładała ośrodki dla dzieci z mózgowym porażeniem w Zamościu, Lublinie, Białobrzegach.

W 2004 roku nagrodzono ją Orderem ECCE HOMO za walkę o przyszłość chorych dzieci oraz pobudzanie wrażliwości społecznej. Jest autorką wielu książek i publikacji naukowych.

Przez wiele lat wraz z mężem Janem Kułakowskim (zmarł w 2011 roku), pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich i późniejszym głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE, aktywnie promowała polską kulturę i historię wśród Belgów oraz w międzynarodowych kręgach Brukseli. Była aktywną propagatorką członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

dizrg33

Podziel się opinią

Share
dizrg33
dizrg33
Więcej tematów