Trwa ładowanie...
30-06-2009 16:36

Zmarła wybitna tancerka i choreograf

Zmarła Pina Bausch - wybitna tancerka, choreograf i reżyser,
założycielka Tanztheater Wuppertal. Kilka dni temu wykryto u niej
chorobę nowotworową. Miała 68 lat.

Zmarła wybitna tancerka i choreografŹródło: PAP/EPA
d1aq7zl
d1aq7zl

Zespół Piny Bausch od dwóch dni prezentuje we Wrocławiu, na festiwalu "Świat miejscem prawdy" spektakl pt. "Nefes". Artyści zdecydowali, że w hołdzie reżyserce zagrają zaplanowane na wtorek - ostatnie przedstawienie festiwalowe.

Pina Bausch urodziła się w Solingen w Niemczech. Kierowała w Wuppertalu w Niemczech własnym teatrem tańca. Realizowała widowiska na pograniczu baletu, dramatu i pantomimy. W wrześni wraz z reżyserem filmowym Wimem Wendersem miała przystąpić do pracy nad pierwszym filmem tanecznym realizowanym w technice 3D.

Taniec studiowała od piętnastego roku życia, najpierw w Niemczech, potem w Nowym Jorku, gdzie występowała m.in. z New American Ballet i wkrótce weszła do zespołu Metropolitan Opera Ballet Company. W 1972 roku objęła kierownictwo artystyczne Teatru Opery i Baletu w Wuppertalu, który wkrótce przemianowała na Tanztheater Wuppertal Pina Bausch.

Teatr Piny Bausch łączy gatunki, poetyki teatralne i nietypowe dla teatru tańca rozwiązania scenograficzne: na przykład podłoga może być pokryta warstwą ziemi, cała przestrzeń przeznaczona do tańca - zastawiona gęsto krzesłami, czy duża część sceny zajęta przez kamienne wzgórze. Pina Bausch w centrum zainteresowania stawiała naturę ludzką, odwieczną walkę, jaką człowiek toczy z żywiołami, ze światem i z samym sobą. Jej tragiczne, niekiedy surrealistyczne opowieści nasycone były niespotykaną ekspresją.

d1aq7zl

Jeden z istotnych tematów jej twórczości to relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną. Jej choreografie stały się inspiracją dla filmu Pedro Almodóvara "Porozmawiaj z nią". - W teatrze znacznie mniej interesuje mnie to, jak ludzie się poruszają, a bardziej to, co ich porusza - mawiała artystka.

Jej imponujący dorobek artystycznym to zrealizowane od 1973 roku 42 autorskie przedstawienia, wśród nich Café Müller z muzyką Purcella (1978), Święto wiosny z muzyką Strawińskiego (1975), Arien z muzyką Mozarta i Beethovena oraz włoskimi ariami operowymi (1979), Walzer (1982), Palermo palermo (1989), Ein Trauerspiel (1994), Nefès (2003) i najnowsze Sweet mambo (2008).

Teatr Tańca z Wuppertalu występował jak dotąd w Polsce dwukrotnie: we Wrocławiu na Festiwalu Teatru Otwartego (1987) z Café Müller i Świętem wiosny oraz w Warszawie na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki Akcji Rozdroże (1998) z przedstawieniem pt. Goździki.

d1aq7zl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aq7zl
Więcej tematów