WP
IAR
śmierć
22-11-2009 (18:10)

Zmarła wybitna profesor Maria Kobuszewska-Faryna

W Warszawie zmarła prof. dr hab. med. Maria Kobuszewska-Faryna. Miała 89 lat. Wybitna patomorfolog, nauczyciel akademicki, siostra aktora Jana Kobuszewskiego. Już jako studentka medycyny działała w oddziałach sanitarnych w czasie Powstania Warszawskiego. Wcześniej była krótko więźniem Pawiaka. W czasie okupacji uczyła się medycyny na tajnych kompletach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Profesor Maria Kobuszewska-Faryna była organizatorem i wieloletnim kierownikiem Zakładu Patomorfologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Zasłużony pedagog, wykształciła ogromną rzeszę lekarzy. Stworzyła Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Przez wiele lat organizowała kursy, szkolenia i egzaminy dla lekarzy z całej Polski.

Profesor Maria Kobuszewska-Faryna jest autorką wielu publikacji, między innymi, podręcznika histopatologii ginekologicznej. Działała też w wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeniach, między innymi Europejskim Towarzystwie Patologów i Europejskim Towarzystwie Nauczania.

Za swoją pracę otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi, godność "Medicus Nobilis" od Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Krzyż Kawalerski, Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, medal Komisji Edukacji Narodowej.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP