Trwa ładowanie...
IAR

Zmarła Sue Townsend, autorka książek o Adrianie Mole'u

W wieku 68 lat zmarła Sue Townsend - angielska pisarka, autorka popularnych książek o Adrianie Mole'u.
Share
Zmarła Sue Townsend, autorka książek o Adrianie Mole'u
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d7a2soh

Sue Townsend jako 15-latka porzuciła szkołę. Mając lat osiemnaście, wyszła za mąż i urodziła pierwsze z czworga dzieci. Zanim dwadzieścia lat później wygrała konkurs na sztukę telewizyjną, pracowała w wielu nisko płatnych zawodach, starając się utrzymać rodzinę.

W pierwszej połowie lat 80. książką "Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik" rozpoczęła zawrotną karierę pisarską. Kolejne tomy serii ugruntowały sukces Townsend. Autorka opublikowała również powieści spoza cyklu: "Królowa i ja", "Numer 10" oraz "Królowa Camilla".

Łączny nakład kolejnych części dziennika Adriana Mole'a sięga dziesięciu milionów egzemplarzy, a wszystkie książki Townsend ukazują się w tłumaczeniach na ponad trzydzieści języków.

W 2009 roku pisarka została honorową obywatelką Leicester, w którym mieszka od zawsze. Uniwersytety w Leicester i w Loughbrough nadały jej doktorat honoris causa. W 1999 roku lekarze wykryli u niej cukrzycę, z powodu której dwa lata później straciła wzrok. O śmierci pisarki poinformował jej syn.

d7a2soh

Podziel się opinią

Share
d7a2soh
d7a2soh
Więcej tematów