Trwa ładowanie...
d3v67xe

Zmarła pisarka i tłumaczka Yang Jiang

• W wieku 104 lat zmarła w Pekinie pisarka Yang Jiang, której pamiętniki z pobytu na wsi w czasie rewolucji kulturalnej "Sześć rozdziałów z życia na zesłaniu" i powieść "Prysznic" zyskały międzynarodowy rozgłos • O śmierci pisarki poinformowała prasa
Share
Zmarła pisarka i tłumaczka Yang Jiang
Źródło: Facebook
d3v67xe

Twórczość Yang Jiang wpisuje się w nurt literatury antytotalitarnej. W 1969 r. pisarka, wówczas pracownica Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, została zesłana wraz z mężem na wieś w celu reedukacji przez pracę.

Wspomnienia z tego okresu stały się punktem wyjścia "Sześciu rozdziałów". Powieść "Prysznic" opisywała z kolei losy intelektualistów, którzy powrócili w latach 50. do Chin i spotkali się tam z prześladowaniami podczas kampanii politycznych tego okresu.

Yang Jiang była uznaną tłumaczką dzieł literatury angielskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Jej tłumaczenie na język chiński arcydzieła Cervantesa "Don Kichote z La Manchy" uznane zostało w Chinach za kongenialne.

Pisarka jako pierwsza tłumaczyła tę powieść z oryginału bez korzystania z dostępnych wersji angielskiej i francuskiej. W tym celu nauczyła się języka hiszpańskiego. Praca nad przekładem zajęła w sumie 11 lat.

d3v67xe

Podziel się opinią

Share
d3v67xe
d3v67xe
Więcej tematów