Zmarł znany rysownik Wiktor Zin
Zmarł w Rzeszowie profesor Wiktor
Zin, znany architekt i rysownik - poinformowała rzeczniczka
Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Edyta Cupryś.
Profesor zmarł nagle w czwartek kilka minut przed godziną ósmą rano, kiedy przygotowywał się do zajęć ze studentami -powiedziała Cupryś. W rzeszowskiej WSIiZ prof. Zin kierował katedrą dziedzictwa kulturowego i humanizacji biznesu.
Jak poinformowano na uczelni, mimo natychmiastowej akcji reanimacyjnej nie udało się go uratować. Miał 82 lata.
Telewidzom znany był z popularnych programów "Piórkiem i Węglem". Autor między innymi znanych książek - albumów poświęconych architekturze i urodzie polskiego krajobrazu z cyklu "Piękno nie dostrzegane".
Zin był także twórcą scenografii do spektakli i oper, autorem akwareli oraz licznych publikacji naukowych.
Wiktor Zin był absolwentem Politechniki Krakowskiej, następnie asystentem, adiunktem i docentem tej uczelni. Tytuł naukowy profesora zwyczajnego otrzymał w 1979 roku. Był zatrudniony kolejno w: Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na stanowisku dyrektora, w latach 1958-1964 był głównym architektem Krakowa. Był dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, kierownikiem badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa, przewodniczącym Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej.
Ponadto do 1981 roku Zin był Wiceministrem Kultury i Sztuki i Generalnym Konserwatorem Zabytków. Następnie objął przewodnictwo reaktywowanego przez siebie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Przewodniczył również Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich.
Zin był autorem wielu projektów architektonicznych i konserwatorskich, między innymi: odtworzenia odkrytych piwnic w wieży ratuszowej w Krakowie i przebudowy architektonicznej organów w cudownej kaplicy na Jasnej Górze. Wieloletni członek rady SARP, przewodniczący Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.