Trwa ładowanie...
d2xlluy

Zmarł współtwórca brytyjskiej bomby atomowej

W wieku 86 lat zmarł współtwórca brytyjskiej bomby atomowej John Challens.

d2xlluy
d2xlluy

Challens stracił 1 marca przytomność w czasie gry w golfa i już jej nie odzyskał. Przyczyną zgonu była choroba serca.

Urodzony w 1915 roku naukowiec, w latach 30. rozpoczął pracę w brytyjskim Ministerstwie Wojny. W czasie II wojny pracował m.in. nad systemami wykrywania niemieckich rakiet V1 i V2. Badania nad tą bronią kontynuował także po wojnie. Od 1947 roku zajmował się już próbami pozyskania przez Londyn własnej broni atomowej.

W 1950 roku Challens wszedł w skład Zespołu ds. Badań nad Bronią Atomową (AWRE) utworzonego przez ówczesny laburzystowski rząd. W październiku 1952 uczestniczył w detonacji pierwszej bomby. Był twórcą elektronicznego zapalnika, dzięki któremu doszło do eksplozji.

W 1959 roku Challens został dyrektorem ds. rozwoju w AWRE. Pod jego kierownictwem powstały nowe głowice, w które wyposażono siły lotnicze RAF i morskie Royal Navy. Od 1972 roku był wicedyrektorem AWRE. Kierował m.in. pracami nad unowocześnieniem systemu rakiet rozmieszczonego na okrętach podwodnych. (an)

d2xlluy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xlluy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj