Trwa ładowanie...
d3a2x60

Zmarł Wiktor Osiatyński. Miał 72 lata

Po długiej walce z chorobą zmarł profesor Wiktor Osiatyński - prawnik, pisarz, publicysta, wykładowca akademicki i działacz społeczny. Miał 72 lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Wiktor Osiatyński. Miał 72 lata
(PAP/EPA, Fot: Leszek Szymański)
d3a2x60

Prof. Wiktor Osiatyński urodził się w 1945 r. w Białymstoku. Specjalizował się w zakresie prawa konstytucyjnego, historii doktryn politycznych i prawnych oraz prawach człowieka. Był też specjalistą od prawa konstytucyjnego. Jako członek Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk brał udział w pracach nad przygotowaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997. W latach 90-tych był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Antioch w Los Angeles, Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Uczył też w więzieniu dla kobiet w Kalifornii.

Wiktor Osiatyński był również aktywnym działaczem społecznym. W Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zainicjował powstanie Programu Spraw Precedensowych, został członkiem jego rady programowej.

Był feministą. W 2006 r. znalazł się w gronie czterech inicjatorów zawiązania Partii Kobiet. Zdobył tytuł „Feministy Roku” Fundacji OŚKa.

d3a2x60

W 2011 został laureatem przyznawanej przez Instytut Spraw Publicznych Nagrody im. Jerzego Zimowskiego. W 2016 Konfederacja Lewiatan uhonorowała go Nagrodą za Odważne Myślenie im. Barbary Skargi. W tym samym roku za działalność na rzecz praw człowieka rzecznik praw obywatelskich nadał mu Nagrodę im. Pawła Włodkowica.

Wiktor Osiatyński od kilkudziesięciu lat zmagał się z choroba alkoholową. Na jej temat napisał kilka książek.

Był odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

d3a2x60

Podziel się opinią

Share
d3a2x60
d3a2x60
Więcej tematów