PolskaZmarł Stanisław Węglarz, działacz "Solidarności"

Zmarł Stanisław Węglarz, działacz "Solidarności"

Działacz "Solidarności" Stanisław Węglarz zmarł w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 57 lat.

Był jednym z założycieli "Solidarności" na Lubelszczyźnie i jej czołowym działaczem. W sierpniu 1980 r. został członkiem zakładowego komitetu strajkowego w Przedsiębiorstwie Robot Górniczych w Łęcznej, firmie, która budowała kopalnię węgla w Bogdance. W 1981 r. związkowcy wybrali go wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie. Odpowiadał wtedy za dział interwencji. Uczestniczył jako delegat Lubelszczyzny w I Krajowym Zjeździe "Solidarności".

Został zatrzymany przed wprowadzeniem stanu wojennego, 12 grudnia 1981 r. około godz. 22 i internowany. W ośrodkach internowania we Włodawie i Załężu przebywał do 21 lipca 1982 r. Po wyjściu na wolność zaangażował się w działalność podziemnych struktur Związku. W 1985 r. został członkiem Tymczasowego Zarządu Regionu "Solidarności", a pod koniec następnego roku jego przewodniczącym. Był symbolem ciągłości trwania Związku, animatorem działań protestacyjnych.

Na początku 1987 r. Stanisław Węglarz wszedł do Komisji Krajowej Wykonawczej "Solidarności" i wraz z Lechem Wałęsą oraz innymi jej członkami rozpoczął jawną działalność opozycyjną.

Po legalizacji "Solidarności" w 1990 r. został przewodniczącym zarządu regionu w Lublinie. W latach 1990 - 1995 był delegatem na zjazd krajowy Związku oraz członkiem Komisji Krajowej, a w latach 1991- 1992 zasiadał w jej prezydium. W latach 1991-1993 był posłem na Sejm z ramienia NSZZ "Solidarność".

Ostatnio pełnił funkcję przewodniczącego komisji wydziałowej "Solidarności" w banku Pekao S.A. w Lublinie. Był też przewodniczącym lubelskiego przedsiębiorstwa Sipma SA.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)