PolskaZmarł ksiądz Stanisław Bogdanowicz, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Zmarł ksiądz Stanisław Bogdanowicz, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Zmarł ksiądz Stanisław Bogdanowicz, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Źródło zdjęć: © Fotolia
21.10.2017 00:24, aktualizacja: 21.10.2017 00:50

W wieku 77 lat zmarł w piątek ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, represjonowany i zaangażowany w pomoc opozycji antykomunistycznej oraz autor wielu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów.

Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 roku we wsi Żwirynia na Wileńszczyźnie (obecnie Litwa). Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne i w 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie. Dwa lata później po postawieniu przez Urząd do spraw Wyznań zarzutów dotyczących treści głoszonych kazań, nie otrzymał paszportu na wyjazd na studia do Rzymu.

Ukończył następnie pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pełnił służbę kapłańską m.in. w kościołach w Pruszczu Gdańskim i Sopocie. W latach 1968 - 1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku. W 1979 został proboszczem kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.

We wrześniu 1966 roku został aresztowany za "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości" i osadzony w aresztach śledczych w Lublinie i Warszawie-Mokotowie. W październiku 1966 r. został skazany wyrokiem Sądu Powiatowego w Lublinie na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

W czasie, kiedy był proboszczem Bazyliki Mariackiej ks. infułat Stanisław Bogdanowicz upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. W sumie udało mu się odzyskać ich ok. 150. Był również wsparciem dla członków prześladowanej opozycji antykomunistycznej.

W czasie stanu wojennego dawał schronienie działaczom "Solidarności" oraz pomagał im w ukrywaniu się, m.in. Jerzemu Romanowi, Krzysztofowi Dowgialle i Bogdanowi Borusewiczowi. Mimo sprzeciwu władz, umożliwiał umieszczanie w kościele Najświętszej Marii Panny tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji.

Pozostawił po sobie wiele publikacji - 53 książki i ponad 300 artykułów na temat historii, architektury oraz dziejów gdańskich kościołów. Pod pseudonimem Stan Bogdan pisał także bajki dla dzieci.

Przez 35 lat był proboszczem Bazyliki Mariackiej. Był również kapelanem Stowarzyszenia Godność, zrzeszającego więźniów politycznych PRL. W 2001 roku ksiądz infułat został odznaczony Medalem św. Wojciecha za całokształt dokonań związanych z popularyzacją dziejów Gdańska. W 2004 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. W 2008 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Trzy lata temu przeszedł na emeryturę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (92)
Zobacz także