Trwa ładowanie...

Zmarł ks. Stanisław Szmidt. Autor polskiego tekstu pieśni "Barka"

W wieku 82 lat zmarł ks. prof. Stanisław Szmidt, salezjanin. Był autorem tekstów wielu utworów religijnych. Najbardziej znanym jest "Barka" (Pan kiedyś stanął nad brzegiem), jedna z ulubionych pieśni Jana Pawła II. - Jest ukrytym tchnieniem ojczyzny - mówił o niej papież.

Zmarł ks. Stanisław Szmidt. Autor polskiego tekstu pieśni "Barka"Źródło: MisjeSalezjanie.pl
d1yfe3d
d1yfe3d

Smutną informację przekazał portal misjesalezjanie.pl. Dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie ksiądz Jacek Zdzieborski wspomina, że Szmidtowi zawsze bliskie były misje.

Szczególnie propagował ideę misji salezjańskich i tej tematyce poświęcił liczne książki i artykuły naukowe.

- Chociaż sam nigdy na misje nie wyjechał – zdrowie nie pozwalało – był misjonarzem całym sercem. Odszedł do Pana po nagrodę sługi dobrego i wiernego - stwierdził Zdzieborski.

Jan Paweł II przyjął go na audiencji

Oprócz pracy duszpasterskiej i dydaktycznej ks. Szmidt zasłynął jako autor tekstów pieśni religijnych.

PAP/Jan Paweł II 1980 rok
Źródło: PAP/Jan Paweł II 1980 rok

Tekst "Barki" napisany przez ks. Szmidta w 1974 lub 1975 roku, powstał jako luźny przekład z pierwowzoru południowoamerykańskiego. Ponieważ papież Jan Paweł II darzył tę pieśń szczególną sympatią, w 1980 roku przyjął ks. Szmidta podczas audiencji generalnej w Rzymie.

d1yfe3d

Gdy "Barka" wybrzmiała na krakowskich Błoniach w sierpniu 2002 roku, Jan Paweł II skomentował:

"Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki..."

Uroczystości pogrzebowe duchownego odbędą się w środę, 27 lutego 2019 r., o godz. 12.00 w parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi przy ul. Wodnej 34. Ksiądz zmarł w 66. roku ślubów zakonnych i 56 roku kapłaństwa.

Źródło: misjesalezjanie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yfe3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yfe3d
Więcej tematów