Trwa ładowanie...
d3oul21

Jan Paweł II - 40. rocznica wyboru papieża Polaka

Dokładnie 40 lat temu 16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat przeszedł do historii jako jeden z najbardziej aktywnych i wpływowych.
Share
Jan Paweł II - papież który zmienił losy świata
Jan Paweł II - papież który zmienił losy świataŹródło: WP.PL, Fot: Internauta Adrzej Mas/AFV
d3oul21

Jan Paweł II - historia

Życie Karola Wojtyły naznaczone było serią strat. Przyszły papież miał dwoje rodzeństwa. Siostra zmarła wkrótce po narodzinach, a brat odszedł po walce z ciężką chorobą w wieku zaledwie 26 lat. Wojtyła bardzo wcześnie stracił również matkę. Młody Jan Paweł II przez wiele lat pasjonował się aktorstwem i planował występować w teatrze, jednak jego plany zniszczyła wojna i śmierć ojca. Scenę porzucił na rzecz pracy w kamieniołomie i oczyszczalni wody. Do tajnego seminarium wstąpił w 1942 roku (zaledwie rok po śmierci ojca). Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku.

Jan Paweł II droga do Watykanu

Podczas pełnienia posługi kapłańskiej Karol Wojtyła uwielbiał pracować z młodzieżą. Jako młody i aktywny duchowny często wraz z młodzieżą udawał się na spływy kajakowe i wędrówki górskie. W 1958 roku został biskupem, a już 8 lat później stał się arcybiskupem metropolitą krakowskim. Jego posługa upływała pod hasłem „Totus Tuus” co oznaczało „Cały twój” i oddana była Matce Bożej.

d3oul21

Jan Paweł II zwany Wielkim

Cały świat zapamiętał dzień 16 października 1978 roku. Właśnie wtedy o godzinie 18:44 Karol Wojtyła zdecydowaną większością głosów został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla historii świata. Po raz pierwszy od 455 lat na tronie Watykanu zasiadł duchowny spoza Włoch. Jan Paweł II swój pontyfikat pełnił przez 9666 dni. W jego trakcie odbył 104 pielgrzymki, dlatego zyskał miano papieża pielgrzyma. Najczęściej odwiedzał Polskę oraz USA. Jego pontyfikat mógł zakończyć się o wiele wcześniej, bowiem 13 maja 1981 roku został poważnie ranny podczas zamachu przeprowadzonego przez Mehmeta Alego Agcę. Do dziś nie wiadomo kto zlecił mu atak na papieża.

Jan Paweł II bolesny koniec

Jan Paweł IIodszedł 2 kwietnia 2005 roku. Tego dnia cały świat pogrążył się w żałobie. Po blisko 27-latach pontyfikatu polskiego papieża Stolica Piotrowa pozostała bez głównego zarządcy. Miliony wiernych i nie tylko śledziły ceremonię pogrzebu Jana Pawła II. Na placu św. Piotra zgromadziło się 300 tys. osób, a na ulicach Rzymu przed telebimami płakały miliony wiernych. Ból po odejściu wielkiego człowieka przeżywały również tłumy przed telewizorami.

Jan Paweł II santo subito

Od momentu odejścia papieża wierni głosili hasła „Jan Paweł II santo subito - święty od razu”. I rzeczywiście proces kanonizacji Polaka przebiegał błyskawicznie. W maju 2011 roku papież Benedykt XVI ogłosił go błogosławionym, a trzy lata później Jan Paweł II został świętym.

d3oul21

Podziel się opinią

Share
d3oul21
d3oul21
Więcej tematów