Zmarł Krzysztof Skubiszewski - pierwszy szef MSZ III RP
W Warszawie zmarł pierwszy minister spraw zagranicznych III RP prof. Krzysztof Skubiszewski - poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna. Wybitny polski polityk i prawnik, szef dyplomacji w 1989-1993 miał 83 lata.
08.02.2010 | aktual.: 08.02.2010 16:43
Twórca dyplomacji niepodległej Polski
- Prof. Skubiszewski stworzył od podstaw fachową, podmiotową politykę zagraniczną. Dokonał jej trwałej reorientacji w kierunku zachodnim. Działał w bardzo trudnych warunkach, bo po stronie polskiej brakowało konsensusu, gdzie ta polityka powinna być zakotwiczona, kiedy wciąż istniał Związek Radziecki, a na terytorium polskim stacjonowały wojska radzieckie – mówi w rozmowie z Wirtualną Dariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Jak dodaje prof. Skubiszewski prowadził polską politykę zagraniczną w sposób zręczny i skuteczny. - To była polityka pozbawiona naiwnego romantyzmu wynikającego z odzyskania niepodległości, konsekwentnie zmierzająca do uzyskania członkostwa w strukturach NATO i Unii Europejskiej - tłumaczy Wirtualnej Polsce Rosati.
- Prof. Skubiszewski urzędował w czterech rządach, co świadczy o tym, że ludzie z różnych opcji politycznych go akceptowali. Wymienił w MSZ kadry, przy czym udało mu się uniknąć w resorcie rewolucji bolszewickiej. Zachował osoby kompetentne, jednocześnie otwierając szeroko drzwi dla nowych kadr – opowiada Rosati.
Dżentelmen starej daty
Jakim człowiekiem był prywatnie? - To była szczególna postać, profesor starej daty. Chodził w muszce, a nie w krawacie, niczym angielski dżentelmen. Hołdował dyplomacji bezpośredniej, od telefonów, wolał kontakt osobisty. Był bardzo szanowany również ze względu na swoje kompetencje i wiedzę z zakresu prawa międzynarodowego. To nie był człowiek szczególnie towarzyski, stwarzał dystans, ale w dyplomacji nie było to wadą, ale w wielu momentach zaletą – wspomina Dariusz Rosati.
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że prof. Krzysztof Skubiszewski, jako pierwszy minister spraw zagranicznych III RP, działał w "bardzo trudnych okolicznościach", a mimo to "podstawowe działania zostały spełnione".
Prezydent: cześć Jego pamięci
Lech Kaczyński podkreślił w TVP INFO, że Skubiszewski był pierwszym szefem dyplomacji III RP. - Cześć Jego pamięci - mówił.
- Wiem, że działał w bardzo trudnych okolicznościach i że podstawowe zadania zostały spełnione. Układ Warszawski został rozwiązany, RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej) również i było już blisko ostatecznego wycofania wojsk najpierw radzieckich, a później już rosyjskich z Polski - powiedział prezydent.
Jak wspominał, profesora Skubiszewskiego poznał osobiście w roku 1991, w marcu. - Natomiast, kto to jest profesor Skubiszewski wiedziałem od bardzo wielu lat, ponieważ to był wybitny, jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów od prawa międzynarodowego - dodał.
- Jako człowieka wspominam go, jako takiego poznańskiego profesora, czyli dość zdystansowanego, bardzo grzecznego wobec współpracowników, jednocześnie bardzo grzecznego, robiącego takie, nazwałbym, dojrzałe wrażenie - on był wtedy mniej więcej w tym wieku co ja dzisiaj - mówił Lech Kaczyński.
Krzysztof Jan Skubiszewski urodził się 8 października 1926 roku w Poznaniu Ukończył Wydział Prawno-Ekonomiczny Uniwersytetu Poznańskiego i otrzymał nominację profesorską w dziedzinie prawa międzynarodowego. Odbył studia uzupełniające w Europejskim Centrum Uniwersytetu w Nancy i Harvard University w Cambridge (Stany Zjednoczone). Wykładał we Francji, USA, Wielkiej Brytanii u Szwajcarii. Jest autorem wielu prac naukowych i opracowań. W latach 1981-1984 był członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej a w latach 1986-1989 Rady Konsultacyjnej przy przewodniczącym Rady Państwa PRL.
Działał w ,,Solidarności" oraz Wielkopolskim Klubie Politycznym "Ład i Wolność". 13 września 1989 r. został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Później funkcję szefa polskiej dyplomacji pełnił w rządach Krzysztofa Bieleckiego oraz Hanny Suchockiej - do października 1993 r., pozostając politykiem bezpartyjnym.
Krzysztof Skubiszewski był autorem prężnej polityki na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. To m. in. dzięki jego inicjatywie podpisano układ graniczny z Niemcami w 1990 r. a rok później został podpisany inny ważny dokument, Traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Krzysztof Skubiszewski położył także podwaliny pod powstanie Trójkąta Weimarskiego, czyli organizacji trzech państw europejskich: Niemiec, Francji i Polski, co znacznie wzmocniło pozycję Polski w Europie i pomogło jej zbliżyć się do krajów Zachodnich. Jego działalność na początku lat 90. była także wstępem do rozpoczęcia polskiej drogi do NATO i Unii Europejskiej.
Krzysztof Skubiszewski od 2002 r. był członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Został uhonorowany doktoratami honoris causa kilku uniwersytetów, kawalerem najwyższych odznaczeń polskich i międzynarodowych, wśród nich Orderu Orła Białego i Krzyża Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Po odejściu ze stanowiska szefa polskiej dyplomacji został przewodniczącym US-Iran Claims Tribunal oraz sędzią ad hoc Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
Od 2002 r. był członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Wspólnie z Hansem-Dietrichem Genscherem otrzymał też prestiżową nagrodę ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, ustanowioną w 1993 r. W 2005 został uhonorowany polsko-niemiecką nagrodą Pomerania Nostra. 13 listopada 2009 r. w uznaniu wybitnych zasług dla polskiej służby zagranicznej i dorobku naukowego na arenie międzynarodowej otrzymał Odznakę Honorową "Bene Merito".