ŚwiatZmarł kapral Łukasz Sroczyński, polski żołnierz ranny w Afganistanie

Zmarł kapral Łukasz Sroczyński, polski żołnierz ranny w Afganistanie

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł 32-letni st. kapral Łukasz Sroczyński, który został ciężko ranny w grudniu 2012 r. podczas ataku na polski patrol w Afganistanie - podało MON.

Zmarł kapral Łukasz Sroczyński, polski żołnierz ranny w Afganistanie
Źródło zdjęć: © isaf.wp.mil.pl

Żołnierz na co dzień służył w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. Zmarł w sobotę 3 sierpnia. Pozostawił żonę i córkę.

Do tragedii doszło 22 grudnia 2012 r. w południowo-zachodniej części prowincji Ghazni. Patrol żołnierzy został ostrzelany przez nieznanych sprawców. W wyniku wymiany ognia rannych zostało trzech polskich żołnierzy, w tym jeden ciężko. Na miejsce natychmiast wezwano śmigłowiec ewakuacji medycznej. Ranni żołnierze zostali przetransportowani do szpitala w Ghazni, a następnie do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

To 41. Polak, który zginął w Afganistanie lub w wyniku odniesionych tam ran, odkąd w 2007 r. Polska zaangażowała się w operację ISAF.

Pierwszy polski żołnierz poległ w Afganistanie w sierpniu 2007 r. Był to 28-letni por. Łukasz Kurowski z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka.

W lutym 2008 r. zginęli: st. szer. Hubert Kowalewski oraz st. kpr. Szymon Słowik.

W kwietniu 2008 r. śmierć poniósł kpr. Grzegorz Politowski.

W czerwcu 2008 r. w Afganistanie zginął por. Robert Marczewski.

W sierpniu 2008 r. polegli: plut. Waldemar Sujdak, kpr. Paweł Brodzikowski oraz kpr. Paweł Szwed.

W lutym 2009 r. w Afganistanie zginął st. chor. szt. Andrzej Rozmiarek.

10 sierpnia 2009 r. poległ kpt. Daniel Ambroziński.

4 września 2009 r. zginął plut. Marcin Poręba.

8 września 2009 r. w szpitalu w Lublinie zmarł st. szer. Artur Pyc, poważnie ranny w Afganistanie 22 maja.

10 września 2009 r. w wyniku wymiany ognia, do której doszło w dystrykcie Andar, zginął st. szer. Piotr Marciniak.

9 października 2009 r. zginęli: st. szer. Radosław Szyszkiewicz i st. szer. Szymon Graczyk.

19 grudnia 2009 r. zginął kpr. Michał Kołek.

12 czerwca 2010 r. na skutek wybuchu miny pułapki zginął kpr. Miłosz Górka.

15 czerwca 2010 r. poległ kpr. Grzegorz Bukowski. Zginął w wyniku ostrzału bazy Warrior, śmiertelnie zraniły go odłamki eksplodującego pocisku rakietowego.

26 czerwca 2010 r. w prowincji Ghazni, w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego, zginął plutonowy Paweł Stypuła.

6 sierpnia 2010 r. w wybuchu przydrożnej bomby zginął st. szer. Dariusz Tylenda.

27 września 2010 r. w wyniku ran odniesionych w eksplozji przydrożnego ładunku wybuchowego zmarł sierż. Kazimierz Kasprzak.

14 października 2010 r. poległ st. szer. Adam Szada-Borzyszkowski - zginął, gdy grupa żołnierzy zabezpieczająca saperów rozbrajających umieszczony przy drodze ładunek wybuchowy została ostrzelana z moździerza.

22 stycznia 2011 r. w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podczas patrolu w prowincji Ghazni zginęli: st. szer. Marcin Pastusiak oraz ratownik medyczny Marcin Knap.

3 kwietnia 2011 r. w bazie Ghazni w Afganistanie zmarł mł. chor. Bartosz Spychała.

20 kwietnia 2011 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł st. szer. Paweł Staniaszek, ciężko ranny w październiku 2009 r. w Afganistanie w wybuchu podłożonego ładunku wybuchowego.

2 czerwca 2011 r. zginął st. kapral Jarosław Maćkowiak, który został ranny podczas ataku na polski patrol w prowincji Ghazni.

28 lipca 2011 r. w wyniku ciężkich ran odniesionych w eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego zmarł st. szer. Paweł Poświat.

18 sierpnia 2011 r. podczas ataku na polski patrol w północnej części prowincji Ghazni zginął st. szer. Szymon Sitarczuk.

4 października 2011 r. w wyniku ataku na polski patrol w południowej części prowincji Ghazni zginął st. szer. Rafał Nowakowski. Pod pojazdem opancerzonym eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy.

23 października 2011 r. w ataku na polski patrol we wschodniej części prowincji Ghazni zginął st. szer. Mariusz Deptuła. W trakcie patrolu pod Rosomakiem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy.

21 grudnia 2011 r. st. kapral Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala i szer. Krystian Banach zginęli w wyniku ataku z użyciem improwizowanego ładunku wybuchowego, którego siłę wojsko oszacowało na 100 kg.

Dzień później w szpitalu polowym w bazie Ghazni zmarł starszy technik śmigłowcowy sierż. Zbigniew Biskup. Był w trakcie leczenia, jego śmierć nie miała związku z działaniami bojowymi.

23 stycznia 2013 r. w wyniku odniesionych ran zmarł kpt. Krzysztof Woźniak z Jednostki Wojskowej GROM. Polscy żołnierze podczas operacji antyterrorystycznej zostali ostrzelani z broni małokalibrowej i zaatakowani granatami.

20 marca 2013 r. w wyniku wybuchu miny pułapki na północny zachód od Ghazni zmarł st. szer. Paweł Ordyński.

10 czerwca 2013 r. w wyniku wybuchu miny pułapki zginął plut. Jan Kiepura.

W Afganistanie jest obecnie 1600 polskich żołnierzy i pracowników cywilnych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie