Zmarł Joseph Rotblat, laureat pokojowej Nagrody Nobla
Brytyjski fizyk pochodzenia polskiego Joseph Rotblat, który w 1995 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za działalność na rzecz rozbrojenia nuklearnego, zmarł w wieku 96 lat.
01.09.2005 | aktual.: 01.09.2005 16:39
Rotblat był współlaureatem Nagrody Nobla wraz z Konferencją Pugwash do Spraw Nauki i Problemów Światowych, której był współzałożycielem i prezesem. Jak podała Konferencja Pugwash, Rotblat zmarł we śnie w Londynie w nocy ze środy na czwartek.
Rotblat urodził się 4 listopada 1908 roku w Warszawie. Ukończył Uniwersytet Warszawski, w latach 1933-1939 był członkiem zespołu badań radiologicznych Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W 1939 roku przeniósł się na uniwersytet w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, gdzie w latach 1945-1949 zajmował stanowisko dyrektora ośrodka badań jądrowych.
W latach 1950-1976 był profesorem fizyki jądrowej na Uniwersytecie Londyńskim, w 1966 roku został członkiem Polskiej Akademii Nauk. Rotblat był autorem blisko trzydziestu prac naukowych, w których porusza problematykę energii atomowej, rozpowszechniania broni nuklearnej i rozbrojenia. W swych pracach zajmował się także fizyką nuklearną, a w szczególności jej zastosowaniem w medycynie i w biologii. Norweski komitet noblowski uhonorował Rotfelda i Pugwash za ich wysiłki na rzecz "zmniejszenia roli broni jądrowej w polityce międzynarodowej i w dłuższej perspektywie wyeliminowania takiej broni".
Konferencja Pugwash - która po raz pierwszy zebrała się w 1957 roku w kanadyjskiej wiosce o tej nazwie - odegrała dużą rolę m.in. w przygotowaniach do układu o wstrzymaniu prób z bronią atomową z 1963 roku, układu o nierozpowszechnianiu broni atomowej z 1968 roku oraz konwencji w sprawie broni biologicznej z 1978 roku. Instytucja ta przyczyniła się także do podjęcia rokowań rozbrojeniowych SALT i zorganizowania Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
W ostatnich latach Konferencja Pugwash rozszerzyła swą tematykę o problemy Trzeciego Świata, ochrony środowiska i energii.