Zmarł jezuita, który kwestionował miejsce pochówku św. Piotra
Archeolog, jezuita Antonio Ferrua, który
na podstawie swoich badań zakwestionował miejsce złożenia
szczątków świętego Piotra Apostoła, zmarł w Rzymie w
wieku 102 lat - poinformował dziennik "L'Osservatore
Romano".
Ferrua wysunął hipotezę, że szczątki spoczywające w grobie uważanym dotąd za miejsce spoczynku pierwszego papieża nie należą do świętego Piotra i że jego grób znajduje się w innym miejscu w grotach pod bazyliką watykańską.
Święty Piotr został stracony za czasów Nerona na Wzgórzu Watykańskim około 64 roku, gdzie dziś znajduje się bazylika jego imienia. Tam też został pochowany.
Wykopaliska w grotach pod bazyliką św. Piotra, zlecone przez papieża Piusa XII i prowadzone przez Ferruę, rozpoczęły się w 1940 roku i trwały około 10 lat.
Podczas prac odkryto starą nekropolię i grób, który zaczęto uważać za miejsce spoczynku pierwszego papieża.
Po latach papież Paweł VI, zasiadający na Tronie Piotrowym od 1963 do 1978 roku, uznał, że kości znalezione w grobie należały do świętego Piotra. Po badaniach Ferrui pozostał co do tego cień niewyjaśnionych do dziś wątpliwości.
Antonio Ferrua był po wojnie sekretarzem papieskiej watykańskiej Komisji ds. Archeologii. Stanowisko, które zajmował przez 24 lata, umożliwiało mu prowadzenie prac archeologicznych w wielu miejscach, głównie w starożytnych nekropoliach i katakumbach. Potem był rektorem Papieskiego Instytutu Archeologii Chrześcijańskiej.