Trwa ładowanie...
d202r71
lekarz
+1

Zmarł Henry Heimlich, wynalazca chwytu ratującego życie

W wieku 96 lat w amerykańskim stanie Cincinatti zmarł znany lekarz Henry Heimlich. Wynalazł one metodę, dzięki której można uratować człowieka od zadławienia się na śmierć. Syn zmarłego powiedział, że jego ojciec był "wielkim człowiekiem, który uratował wielu ludzi" i jego śmierć jest stratą "nie tylko dla rodziny, ale dla całej ludzkości".
Share
Zmarł Henry Heimlich, wynalazca chwytu ratującego życie
Źródło: Facebook, Fot: Jim West
d202r71

Ta metoda, to tak zwany rękoczyn Heimlicha. Wynalazca opisał ją w roku 1974. Metoda pokazuje jak postępować, gdy kawałek, na przykład jedzenia, utknie w gardle i odetnie dopływ powietrza do płuc.

Heimlich sam zastosował ją po raz pierwszy w praktyce w maju tego roku, gdy zauważył, że w domu opieki społecznej, w którym mieszkał, dławi się 87-letnia kobieta. - Objąłem ją od tyłu, i trzy razy nacisnąłem brzuch poniżej klatki piersiowej. Wtedy wyskoczył kawałek mięsa i ona znów zaczęła oddychać - tłumaczył dr Heimlich w BBC.

Według szacunków od 1974 roku dzięki "rękoczynowi Heimlicha" uratowano sto tysięcy ludzi. Wśród ocalonych byli prezydent Ronald Reagan, wokalistka Cher czy znana z "Gwiezdnych Wojen" aktorka Carrie Fisher.

Marek Grabski

d202r71

Podziel się opinią

Share
d202r71
d202r71
Więcej tematów