Trwa ładowanie...
ycipk-85gquk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł dwukrotny laureat Nobla z chemii Fred Sanger

Pochodzący z Wielkiej Brytanii dwukrotny laureat nagrody Nobla z chemii Fred Sanger zmarł w wieku 95 lat - poinformował Uniwersytet Cambridge. Sanger uznawany jest za "ojca genomiki" oraz naukowca, któremu zawdzięczamy postęp w genetyce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fred Sanger (po lewej) odbiera nagrodę Nobla w 1980 r.
Fred Sanger (po lewej) odbiera nagrodę Nobla w 1980 r. (AFP)
ycipk-85gquk

Sanger przez lata pracował nad szybką metodą sekwencjonowania kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA), która pomogła odczytywać informacje zawarte w kodzie genetycznym. Między innymi dzięki jego odkryciom można było stworzyć mapę ludzkiego genomu.

W historii nagrody Nobla były tylko cztery osoby, którym przyznano ją dwa razy: Maria Skłodowska-Curie (1903, 1911), Linus Pauling (1954, 1962), John Bardeen (1956, 1972) i Sanger, który był jedynym Brytyjczykiem wśród dwukrotnych noblistów.

Sanger otrzymał swoją pierwszą nagrodę Nobla w 1958 roku za badania nad strukturą insuliny. Drugi raz otrzymał to wyróżnienie w 1980 r., kiedy doceniono jego wkład w badania nad DNA jako nośnikiem informacji genetycznych, które determinują sposób, w jaki organizmy wyglądają i funkcjonują.

ycipk-85gquk

- Jego dwa kluczowe odkrycia - sekwencjonowania protein i kwasów nukleinowych - otworzyły pole dla biologii molekularnej, genetyki i genomiki - zaznaczył w oficjalnym oświadczeniu profesor Uniwersytetu Cambridge Colin Balkemore. Podkreślił jednocześnie, że Sanger był "prawdziwym bohaterem XX-wiecznej nauki brytyjskiej".

- Śmierć wielkiej osoby często prowadzi do przesadnych komentarzy, jednak nie ma przesady w ocenie, że wywarł on ogromny wpływ na rozwój współczesnej nauki biomedycznej - podsumował profesor Balkemore.

Frederick Sanger przeszedł na emeryturę w 1983 r. Trzy lata później został uhonorowany najwyższym brytyjskim odznaczeniem Orderem Zasługi. Jednocześnie odmówił przyjęcia tytułu szlacheckiego, tłumacząc że nie chce być tytułowany "Sir". Na jego cześć nazwano instytut Uniwersytetu Cambridge zajmujący się badaniem genomu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-85gquk

ycipk-85gquk
ycipk-85gquk