Trwa ładowanie...
d1todkd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł były wicepremier i minister rolnictwa prof. Czesław Janicki

Wicepremier i minister rolnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego prof. Czesław Janicki zmarł w sobotę w Poznaniu. Miał 86 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Czesław Janicki
Prof. Czesław Janicki (WP.PL)
d1todkd

Był naukowcem i wykładowcą akademickim Akademii Rolniczej w Poznaniu, obecnego Uniwersytetu Przyrodniczego. Informację o śmierci potwierdził w niedzielę PAP Jerzy Lorych, rzecznik prasowy uczelni.

Czesław Janicki urodził się w 1926 roku. Od 1964 roku związany był z Katedrą Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt, zajmował się genetycznym doskonaleniem wydajności i jakości mleka krów.

Tytuł profesora uzyskał w 1987 roku. W uczelni pełnił wiele funkcji, m.in. prodziekana Wydziału Zootechnicznego oraz prorektora ówczesnej Akademii Rolniczej. Autor licznych publikacji nt. bydła mlecznego.

d1todkd

W wyborach w 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji. 12 września, został wicepremierem oraz ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Urząd ten piastował do 6 lipca 1990 roku.

Wieloletni działacz ZSL. Związany był też z PSL i Parlamentarnym Klubem Chrześcijańsko-Ludowym. Jako poseł pracował m.in. w Komisji Łączności z Polakami za Granicą

W 2012 roku, za wybitne zasługi na rzecz demokratycznego państwa polskiego, za osiągnięcia w działalności państwowej, publicznej i naukowo - dydaktycznej, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podziel się opinią

Share

d1todkd

d1todkd
d1todkd
Więcej tematów