Trwa ładowanie...
d1y9tqb

Zmarł były prezydent Portugalii Mario Soares

Były prezydent Portugalii Mario Soares, przez wielu uważany za twórcę portugalskiej demokracji, zmarł w Lizbonie w wieku 92 lat. Od blisko miesiąca przebywał w szpitalu.
Share
Mario Soares
Mario SoaresŹródło: PAP/EPA, Fot: Manuel de Almeida
d1y9tqb

Współzałożyciel Partii Socjalistycznej (PS) Portugalii miał decydujący udział w przemianach demokratycznych tego kraju po bezkrwawej Rewolucji Goździków, która w 1974 r. zakończyła ponad 40-letnią dyktaturę. Soares był też głównym autorem sfinalizowanego w 1985 r. akcesu Portugalii do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG).

Od wczesnej młodości Mario Soares zaangażowany był w walkę przeciwko dyktaturze Antonio Salazara. Za działalność opozycyjną 12 razy osadzano go w więzieniu, w tym w kolonii karnej na Wyspie Świętego Tomasza, u brzegów Afryki Zachodniej.

Po powrocie z Afryki przez cztery lata mieszkał we Francji, gdzie przygotowywał pierwsze struktury portugalskich socjalistów na wypadek demokratyzacji kraju. W 1973, na rok przed Rewolucją Goździków, wszedł w skład grupy założycieli Partii Socjalistycznej (PS), która powstała w niemieckim Bad Muenstereifel.

d1y9tqb

Soares, z wykształcenia prawnik, nauczyciel i właściciel prywatnej szkoły w Lizbonie, tzw. Colegio Moderno, po Rewolucji Goździków zaangażował się w działalność polityczną w Portugalii, pnąc się po szczeblach kariery. Był ministrem spraw zagranicznych w latach 1974-1975, później trzykrotnie pełnił urząd premiera: w latach 1976-1977, w roku 1978, i w latach 1983-1985.

Od 1986 do 1996 Soares był prezydentem Portugalii. W 2006 r. ponownie kandydował w wyborach prezydenckich z poparciem Partii Socjalistycznej. W głosowaniu zajął trzecie miejsce.

Mario Soares był aktywny niemal do końca życia jako publicysta oraz szef fundacji swojego imienia. Otrzymał tytuł doktora honoris causa ponad 30 uniwersytetów.

PAP,Marcin Zatyka

d1y9tqb

Podziel się opinią

Share
d1y9tqb
d1y9tqb
Więcej tematów