Trwa ładowanie...

Zmarł były minister obrony Izraela Ben Eliezer

• Doświadczony polityk i były przywódca Partii Pracy miał 80 lat

• Od dłuższego czasu miał kłopoty ze zdrowiem

• Wycofał się z życia publicznego w 2014 r.

• W zeszłym roku Eliezera oskarżono o przestępstwa korupcyjne i podatkowe

• Według prokuratury w okresie, kiedy był członkiem rządu, przyjmował pieniądze od biznesmenów

Share
Zmarł były minister obrony Izraela Ben Eliezer
Źródło: AFP, Fot: PAL PILLAI
d36dnqq

W wieku 80 lat zmarł w niedzielę Benjamin Ben Eliezer, były izraelski minister obrony, były przywódca Partii Pracy, doświadczony polityk, który miał dobre relacje z Hosnim Mubarakiem, prezydentem Egiptu w latach 1981-2011.

Kłopoty ze zdrowiem Ben Eliezer miał od dłuższego czasu; w 2014 roku wycofał się z życia politycznego. Ministrem obrony był w rządzie Ariela Szarona w latach 2001-2002, we wczesnym okresie drugiej intifady, czyli palestyńskiego powstania.

d36dnqq

Urodzony w Iraku Ben Eliezer był powszechnie uważany za polityka mającego bliskie relacje z Mubarakiem, obalonym podczas arabskiej wiosny w 2011 roku. Był jednym z głównych łączników między władzami Izraela a tym autokratycznym przywódcą egipskim. Izrael i Egipt zwarły układ pokojowy w 1979 roku.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Ben Eliezer "służył swemu krajowi przez dziesięciolecia jako wojownik, dowódca, funkcjonariusz publiczny i minister".

W zeszłym roku Ben Eliezera oskarżono o przyjmowanie łapówek, pranie pieniędzy, oszustwa i przestępstwa podatkowe. Według prokuratury w okresie, kiedy był członkiem rządu, przyjmował pieniądze od biznesmenów. Ben Eliezer zmarł w trakcie swego procesu, w którym zresztą nie uczestniczył z powodu złego stanu zdrowia.

d36dnqq

Podziel się opinią

Share
d36dnqq
d36dnqq
Więcej tematów