Trwa ładowanie...
d1bospi

Zmarł były minister obrony Izraela Ben Eliezer

• Doświadczony polityk i były przywódca Partii Pracy miał 80 lat
• Od dłuższego czasu miał kłopoty ze zdrowiem
• Wycofał się z życia publicznego w 2014 r.
• W zeszłym roku Eliezera oskarżono o przestępstwa korupcyjne i podatkowe
• Według prokuratury w okresie, kiedy był członkiem rządu, przyjmował pieniądze od biznesmenów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ben Eliezer - zdjęcie z 2010 r.
Ben Eliezer - zdjęcie z 2010 r. (AFP, Fot: PAL PILLAI)
d1bospi

W wieku 80 lat zmarł w niedzielę Benjamin Ben Eliezer, były izraelski minister obrony, były przywódca Partii Pracy, doświadczony polityk, który miał dobre relacje z Hosnim Mubarakiem, prezydentem Egiptu w latach 1981-2011.

Kłopoty ze zdrowiem Ben Eliezer miał od dłuższego czasu; w 2014 roku wycofał się z życia politycznego. Ministrem obrony był w rządzie Ariela Szarona w latach 2001-2002, we wczesnym okresie drugiej intifady, czyli palestyńskiego powstania.

Urodzony w Iraku Ben Eliezer był powszechnie uważany za polityka mającego bliskie relacje z Mubarakiem, obalonym podczas arabskiej wiosny w 2011 roku. Był jednym z głównych łączników między władzami Izraela a tym autokratycznym przywódcą egipskim. Izrael i Egipt zwarły układ pokojowy w 1979 roku.

d1bospi

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Ben Eliezer "służył swemu krajowi przez dziesięciolecia jako wojownik, dowódca, funkcjonariusz publiczny i minister".

W zeszłym roku Ben Eliezera oskarżono o przyjmowanie łapówek, pranie pieniędzy, oszustwa i przestępstwa podatkowe. Według prokuratury w okresie, kiedy był członkiem rządu, przyjmował pieniądze od biznesmenów. Ben Eliezer zmarł w trakcie swego procesu, w którym zresztą nie uczestniczył z powodu złego stanu zdrowia.

d1bospi

Podziel się opinią

Share

d1bospi

d1bospi
Więcej tematów