ŚwiatZmarł badacz i podróżnik Thor Heyerdahl

Zmarł badacz i podróżnik Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl (AFP) Norweski badacz i podróżnik Thor Heyerdahl, który zasłynął przepłynięciem Pacyfiku na tratwie,
zmarł w czwartek w domu rodziny w Colla Micheri w północnych Włoszech w wieku 87 lat, poinformował jego syn.

Heyerdahl od dłuższego czasu był chory na raka, który mimo przebytej w zeszłym roku operacji zaatakował mózg. W czasie Wielkanocy został przewieziony do szpitala.

Współczesny wiking, Heyerdahl zyskał światową sławę w 1947 roku dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie z drzewa balsa, wykonanej na wzór tratw Inków. Licząca 6.900 km podróż udowodniła, że możliwe były migracje z Ameryki Południowej do Polinezji.

W 1970 roku pokonał trasę przez Atlantyk, z Maroka do Indii Zachodnich (Karaiby) na wykonanej z papirusu łodzi Ra II, niezrażony tym, że Ra I utonęła rok wcześniej tuż przed Barbadosem. Według niego, starożytni Egipcjanie mogli przed Kolumbem i wikingami dotrzeć do Ameryki.

W 1978 roku żeglował po basenie Morza Śródziemnego i Oceanie Indyjskim starożytnymi szlakami handlowymi.

Heyerdahl, który mimo podeszłego wieku niemal do końca był niezwykle sprawny i silny, mówił, że jego podróże pokazały, że oceany nie były przeszkodą dla starożytnych żeglarzy.

Czuję, że pokazałem, że całkowicie błędne jest patrzenie na oceany jako barierę izolującą w starożytności jednych ludzi od drugich - powiedział w 1999 roku.

Był jedną z najbarwniejszych postaci XX w., napisał kilkanaście książek i w 1951 roku dostał Oscara za dokumentalny film o Kon-Tiki. W 1994 roku brał udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w norweskim Lillehammer.

Wielu naukowców kwestionuje teorie Heyerdahla, które ich zdaniem są błędne lub w najlepszym przypadku niepotwierdzone.

Heyerdahl uważał np., że piramidy Azteków w Meksyku mogły być zainspirowane piramidami egipskimi. Eksperci twierdzą natomiast, że nie ma na to żadnych dowodów i pierwszymi ludźmi, którzy przekroczyli Atlantyk byli wikingowie ok. 1000 r.

On natomiast atakował tradycyjnych naukowców. Jeśli jesteś naukowcem, nie pływasz na tratwie. Jeśli jesteś naukowcem siedzisz i cytujesz innych naukowców.

Do końca budził kontrowersje. W zeszłym roku opublikował książkę, w której twierdzi, że wykopaliska z Morza Azowskiego w Rosji dowodzą, że bóg wikingów Odyn mógł być rzeczywistym królem żyjącym tam 2000 lat temu.

Jeden z norweskich naukowców określił teorię nt. Odyna jako szukanie Rajskiego Ogrodu, lecz kontrowersyjne teorie Heyerdahla zyskały uznanie wielu innych i w ciągu całego życia otrzymał on ponad 10 doktoratów honoris causa.

Heyerdahl urodził się 6 grudnia 1914 roku i dorastał w miasteczku Larvik w południowej Norwegii. Studiował zoologię i geografię na uniwersytecie w Oslo i dopiero w 22 roku życia nauczył się pływać.

Za swoje największe dokonanie uważał ekspedycję na Kon-Tiki w 1947 roku, przeprowadzoną, by pokazać, że mieszkańcy Ameryki Południowej byli pierwszymi, którzy dotarli do Polinezji, a nie jak dotąd uważano, że Polinezję zasiedlili przybysze z Azji.

Pod koniec życia mieszkał ze swoją trzecią żoną na hiszpańskiej Teneryfie. Pozostawił czwórkę dzieci, ośmioro wnuków i sześcioro prawnuków. (mag)

podróżnikthorchoroba

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)