Polska"Złote małpy" dla samorządowych serwisów internetowych

"Złote małpy" dla samorządowych serwisów internetowych

Miasta Lubawa i Gdańsk oraz powiat
krasnostawski - to laureaci konkursu na najlepszy samorządowy
serwis internetowy. Statuetki "Złotych małp" wręczono twórcom
najlepszych witryn w Zakopanem, podczas inauguracji VIII
Konferencji "Miasta w Internecie".

Organizatorzy konkursu zastępują słowo "małpa" w nazwie nagrody, graficznym symbolem poczty komputerowej - "@". W tegorocznej rywalizacji o statuetki "Złotych @" uczestniczyło 160 serwisów wiejskich, miejsko-gminnych, miejskich i powiatowych.

Oficjalna witryna internetowa Gdańska (www.gdansk.pl) zwyciężyła w kategorii dużych miast. Serwis Lubawy (www.lubawa.pl) nagrodzono w kategorii małych miast i miasteczek, czyli gmin miejsko-wiejskich. W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii gmin wiejskich, ze względu na zbyt niski poziom portali zgłoszonych do konkursu. Serwis powiatu krasnostawskiego (www.krasnystaw-powiat.pl) uznano za najlepszy w kategorii witryn powiatowych.

W ocenie serwisów internetowych brano pod uwagę przede wszystkim ich dostępność i aktualność, bogactwo informacji oraz czy są przyjazne dla użytkowników. Premiowano ponadto serwisy umożliwiające interaktywny kontakt mieszkańców z urzędem poprzez możliwość pobrania urzędowych formularzy, czytelny opis procedur administracyjnych oraz objaśnienie struktury urzędu.

Jury z niepokojem stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku w skali kraju nie doszło do zauważalnej modernizacji samorządowych serwisów internetowych. Przegląd serwisów zgłoszonych do nagrody ujawnił także, że znaczna ich część odbiega od dobrych praktyk serwisów www administracji lokalnej w krajach Unii Europejskiej w zakresie funkcjonalności, konstrukcji, treści, zarządzania informacją oraz powiązania z systemami baz danych. Kwestia ta wymaga refleksji środowiska zawodowego twórców i redaktorów portali samorządowych - powiedział reprezentujący jury Krzysztof Głomb.

Konferencja "Miasta w Internecie" to doroczne forum wymiany doświadczeń na temat wykorzystania technologii informatycznych w administracji publicznej. W tym przybyło na nią 360 osób z Polski i ponad 20 krajów. W większości uczestnikami konferencji są polscy samorządowcy interesujący się wykorzystaniem technologii informatycznych w pracy urzędów gmin, miast, powiatów i województw. Konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie", zakończy się w piątek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)