Trwa ładowanie...

Zjednoczenie PO i Nowoczesnej? Polacy stawiają jeden warunek

Wyborcy PO i Nowoczesnej wierzą w zjednoczenie się opozycji. Jest tylko jeden warunek - musi do tego dojść pod inną nazwą. Z kolei na czele nowej lewicowej partii mogłaby stanąć Barbara Nowacka. Tak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej ".

Share
Zjednoczenie PO i Nowoczesnej? Polacy stawiają jeden warunek
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d3vuag5

Około 43 proc. badanych uważa, że zjednoczenie dwóch partii opozycji parlamentarnej to dobry pomysł. Jednak prawie 73 proc. jest zdania, że jeśli już miałoby do tego dojść, to wyłącznie pod nową nazwą.

Wyborcy Platformy nie są przywiązani do partii, na którą chcieliby głosować: 72 proc. z nich uważa, że PO powinna zjednoczyć się z Nowoczesną, a 71 proc. – że powinno się to dokonać pod nowym szyldem. Inaczej wygląda sytuacja wśród elektoratu Nowoczesnej. 65 proc. jest zdania, że zjednoczenie jest dobrym pomysłem. Z kolei aż 86 proc. wyborców Nowoczesnej wierzy w sukces opozycji pod warunkiem, że zyska nową nazwę.

ZOBACZ WIDEO: Kamiński: Schetyna nie może stać na czele opozycji

Jest to pokłosie ostatniego głosowania w sprawie aborcji, które odbiło się negatywnie na opozycji. Zarząd PO jednogłośnie podjął decyzję o wyrzuceniu z partii trójki posłów za złamanie partyjnej dyscypliny. Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce wywołało to burzę wśród senatorów z Platformy, którzy oskarżają Grzegorza Schetynę o łamanie konstytucji i wolności sumienia.

d3vuag5

Warto również przypomnieć, że na środę planowane jest spotkanie klubu Platformy, gdzie będą omawiane sprawy dotyczące konsekwencji głosowania aborcyjnego. Ma zostać również opracowana strategia na najbliższą przyszłość.

Nowacka na czele lewicy

W powrót lewicowego ugrupowania na polskiej scenie politycznej wierzy jedynie 21 proc. badanych. Kto mógłby stanąć na czele nowej partii? Według 44 proc. badanych potencjalną liderką mogłaby być Barbara Nowacka . Tak uważa połowa badanych wyborców SLD i Razem.

Jak wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej", Nowacka jest uważana za kandydatkę kobiecą. Połowa badanych kobiet wskazała, że nowe ugrupowanie skupiłoby się właśnie wokół niej. Dla porównania tylko 35 proc. mężczyzn daje szansę Barbarze Nowackiej na powrót do polityki.

Źródło: "Rzeczpospolita"

d3vuag5

Podziel się opinią

Share
d3vuag5
d3vuag5
Więcej tematów