Zjadliwa choroba atakuje nowy kontynent. 1000 martwych fok i lwów morskich
Epidemia wyjątkowo zjadliwej ptasiej grypy dotarła do stanu Rio Grande do Sul u wybrzeży południowej Brazylii. Choroba dziesiątkuje nadmorską faunę. Liczba padłych zwierząt sięga już tysiąca. Ofiarą padają morskie ssaki - foki i morskie lwy.
To pierwszy taki wypadek w historii Ameryki Południowej. Nigdy jeszcze nie doszło do zakażeń w populacji tych zwierząt na taką skalę.
Ssaki morskie padają lub leżą na plażach z drgawkami, bo wirus atakuje ich układ nerwowy. Oceanografka Silvina Botta z Federalnego Uniwersytetu w Rio Grande (FURG) stwierdziła, że zwłoki należy jak najszybciej zakopać lub spalić, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia ludzi i innych zwierząt.
Ministerstwo Rolnictwa twierdzi, że od czasu pierwszego raportu Brazylii na temat ptasiej grypy (HPAI) u dzikiego ptactwa w maju, resortowi udało się zaprowadzić środki zapobiegawcze, które zapobiegły wybuchowi epidemii na komercyjnych fermach drobiu. Dzięki temu nie trzeba było wprowadzać zakazu eksportu. Wstrzymanie w Brazylii handlu drobiem byłoby katastrofą - kraj jest największym na świecie eksporterem kurczaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak, jak okazuje się teraz, wirus dopadł inne gatunki. Znajdowano już padłe ptaki morskie, morświny i pingwiny. Teraz jednak udało się powiązać ten pomór fok i lwów morskich z Rio Grande do Sul, z epidemią HPAI.
Ptasia grypa dopada zwierzęta w Brazylii. 1000 martwych fok i lwów morskich
Aktywne ogniska choroby występują w trzech miastach stanu. Prawdopodobnie zarażenie wśród ssaków morskich rozpoczęło się w Peru, a następnie okrążyło kontynent południowoamerykański, uderzając w dzikie zwierzęta w Chile, Argentynie, Urugwaju, a obecnie w Brazylii.
Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa zgłosiło 148 ognisk HPAI w kraju, głównie na wybrzeżu. Służby starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.
Ptasia grypa nie oszczędza żadnego kontynentu. W Europie i w Stanach Zjednoczonych doprowadziła do uboju setek milionów zwierząt hodowlanych.