Trwa ładowanie...
d4gqgbw
20-01-2008 09:00

Ziobro: prokuratorzy mieli prawo zatrzymać Kaczmarka

Prokuratorzy, którzy podejmowali decyzję o zatrzymaniu b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka, nie powinni tego robić z formalnych przyczyn - napisała w wydaniu internetowym "Rzeczpospolita", powołując się na opinie adwokatów b. ministra. Nie zgadza się z tym b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

d4gqgbw
d4gqgbw

Gazeta, zapowiadając poniedziałkowy artykuł w tej sprawie, powołuje się na opinie adwokatów byłego ministra, którzy podejrzewają, że prokuratorzy, którzy zdecydowali w sierpniu ubiegłego roku o zatrzymaniu Kaczmarka, nie mieli do tego uprawnień. Według Wojciecha Brochwicza i Krzysztofa Stępińskiego - adwokatów b. ministra, jego sprawę prowadzili śledczy, których ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro delegował do ministerstwa, a zgodnie z zarządzeniem ministra prokuratorzy tacy są urzędnikami resortu i nie mogą prowadzić postępowań. "Stało się inaczej i to - podobno - na wyraźne polecenie Zbigniewa Ziobry" - czytamy w artykule.

Zdaniem Zbigniewa Ziobro (PiS), decyzje prokuratorów były prawomocne, bo byli oni oddelegowani nie do ministerstwa, a do prokuratury krajowej. Ziobro przypomniał, że te formalne argumenty obrońców Kaczmarka negatywnie oceniły już sądy, gdy decydowały o prawomocności zatrzymania Kaczmarka, czy byłego szefa policji Konrada Kornatowskiego.

Prokuratorzy z Łodzi byli delegowani do prokuratury krajowej do wydziału ds. przestępczości zorganizowanej, a nie do ministerstwa sprawiedliwości, i funkcjonowali w ramach specjalnego zespołu powołanego do tej sprawy - powiedział Ziobro.

W sprawie formalnej prawomocności powołania zespołu prokuratorów i prawomocności decyzji wydawanych przez prokuratorów z tego zespołu kilkakrotnie wypowiadały się sądy, nie uznały argumentów obrońców Kaczmarka czy Kornatowskiego. Są to argumenty bezpodstawne. Nawet, gdy decyzja sądu o stosowaniu zatrzymania była nieprzychylna dla prokuratury, żaden sąd nie przyjął tych formalnych argumentów obrony. Sądy uznały, że prokuratorzy mieli prawo występować w tych czynnościach - powiedział Ziobro.

d4gqgbw

Dodał, że w sprawie wydane były też opinie jednego z departamentów ministerstwa sprawiedliwości. Ustawa o prokuraturze mówi jednoznacznie, że prokurator, któremu powierzy się czynności, może wykonywać każde zadanie, a prokuratorzy mieli prawo działać w ramach tego zespołu i podejmować decyzje - powiedział Ziobro.

"Rz" podała, że adwokaci zamówili ekspertyzę, która oceni uprawnienia prokuratorów, zatrudnionych w 2007 roku w resorcie sprawiedliwości. Jej wyniki będą dotyczyć nie tylko prokuratora, który podpisywał postanowienie o zatrzymaniu Kaczmarka przy pomocy ABW, ale też kilku innych prokuratorów.

Na zlecenie prokuratury 30 sierpnia 2007 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała byłego Ministra Spraw Wewnętrznych Janusza Kaczmarka, byłego szefa policji Konrada Kornatowskiego, który następnego dnia miał zeznawać przed sejmową Komisją do spraw Służb Specjalnych oraz szefa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Jaromira Netzla. Wszystkim postawiono zarzuty w sprawie przecieku z akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa - tzw. aferze gruntowej.

d4gqgbw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gqgbw
Więcej tematów