PolskaZiobro o współpracy polskich i rosyjskich prokuratorów

Ziobro o współpracy polskich i rosyjskich prokuratorów

Zasady współpracy w konkretnych śledztwach i
możliwość podpisania wzajemnej umowy o zwalczaniu przestępczości
zorganizowanej, mafijnej i terrorystycznej ustalono podczas
spotkania przedstawicieli polskiej i rosyjskiej prokuratury -
poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro o współpracy polskich i rosyjskich prokuratorów
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

Minister był gościem radiowej "Trójki". Jak wyjaśnił, do spotkania doszło w trakcie zjazdu prokuratorów z całej Europy, zorganizowanego przed kilkoma dniami w Moskwie. Uczestniczył w nim prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.

Jest to ważny, przełomowy krok, pod warunkiem, że przełoży się na rzeczywistość. Po pierwsze ustalono możliwość podpisania wzajemnej umowy o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, mafijnej i terrorystycznej oraz ustalono zasady doraźnej współpracy w konkretnych sprawach - powiedział Ziobro. Tej współpracy bardzo nam brakowało m.in. w sprawach mafijnych, aferalnych i jeśli ta weszłaby w życie, to myślę, że obie strony byłyby zadowolone - dodał. Pytany, czy dzięki takiej współpracy stronie polskiej mogłyby zostać udostępnione materiały dotyczące śledztwa katyńskiego, Ziobro zaznaczył, że rozmowa dotyczyła jedynie kwestii związanych z aktualną przestępczością.

"Ja bym powitał z wielką radością taką gotowość prokuratury i strony rosyjskiej związaną z przekazaniem nam materiałów dotyczących śledztwa katyńskiego. Ale obawiam się, że tu może być problem" - podkreślił.

Celem polskiego śledztwa jest ustalenie wszystkich sprawców tej zbrodni: zarówno wydających rozkaz, przekazujących go, jak i wykonawców. Prokuratorom IPN, którzy w 2005 r. przebywali w Moskwie, udostępniono jedynie 67 ze 183 tomów akt rosyjskiego śledztwa w tej sprawie, które trwało 14 lat i zostało umorzone w 2004 roku. Nikomu nie postawiono zarzutów. Ponad 100 tomów akt utajniono.

W lutym 2006 roku IPN otrzymał decyzję prokuratury rosyjskiej o odmowie przyznania ofiarom zbrodni katyńskiej statusu ofiar represji politycznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)