Trwa ładowanie...
d4eqq1n

Ziobro: czyny nie słowa, mamy doświadczenie

O konieczności reform w wymiarze
sprawiedliwości oraz wadze reguł w życiu publicznym mówił w sobotę
wieczorem podczas debaty programowej na kongresie PiS b.minister
sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Share
d4eqq1n

"Czyny nie słowa", "mamy doświadczenie" - zwracał się Ziobro do delegatów kongresu PiS zgromadzonych w Krakowie.

Polityk odwołał się do metafory, w której wymiar sprawiedliwości to jeden z filarów państwa. Jeśli będzie on słaby - zaznaczył - to trudno, żeby Polacy czuli się bezpiecznie w swoim kraju.

Zdaniem Ziobry, wymiar sprawiedliwości to również strzeżenie reguł państwa. Podał przykład korupcji w piłce nożnej, którą - jego zdaniem - można sprowadzić do mianownika mówiącego, że brak było w tym obszarze reguł. Co za tym idzie złamanie reguł nie wiązało się z określoną karą.

Poseł mówił też o regułach w życiu gospodarczym. Ocenił, że jednym z powodów obecnego kryzysu był brak zasad funkcjonowania podmiotów gospodarczych na rynkach.

d4eqq1n

Ziobro zarysował też reformę kodeksów karnych, które - jak ocenił - są fundamentem bezpieczeństwa sprawiedliwości. Przypomniał zawarte w programie PiS propozycje dotyczące zaostrzenia surowości kar za najgroźniejsze przestępstwa.

W jego propozycji rozszerzone ma być prawo do obrony koniecznej. - Nie może być tak, że osoba skutecznie broniąca się jest traktowana gorzej niż sprawca - podkreślił. Jak zapowiedział, PiS będzie się też domagać wprowadzenia mechanizmów pozwalających na przepadek majątku przestępców.

Ziobro mówił też o procedurach karnych. Przypomniał o postulacie doskonalenia instytucji sądów 24-godzinnych.

Według polityka, polskie więziennictwo było przez lata zaniedbywane. PiS - zaznaczył b.minister nie rezygnuje z pomysłu wprowadzenia tzw. więzień elektronicznych oraz weekendowych.

d4eqq1n

Ziobro ocenił, że sprawne sady są niezbędnym składnikiem dobrego systemu przeciwdziałania przestępczości. Mówił, że stanowisko sędziego powinno wiązać się z podejściem do tego zawodu jako do szlachetnej służby. Podkreślił jednocześnie, że PiS będzie się domagało ograniczenia immunitetów sędziowskich.

Ziobro uważa, że konieczne są również zmiany w prokuraturze, która - jego zdaniem - powinna być poddana specjalizacji. Przypomniał, że sam ma ostatnio okazje często stykać się z prokuratorami i obserwuje, że nie są oni specjalistami w danej dziedzinie. Polityk uważa, że prokuratorzy powinni się szkolić zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

W swoim wystąpieniu poseł PiS wspomniał również o konieczności otwarcia zawodów prawniczych dla młodych ludzi. Stwierdził, że Polacy mają prawo mieć dostęp do tanich usług prawniczych na wysokim poziomie.

Ziobro mówił też o konieczności informatyzacji w wymiarze sprawiedliwości. "Czyny nie słowa, mamy doświadczenie" -podkreślił były minister.

Jarosław Zieliński, który mówił o administracji państwowej poinformował, że PiS chce wprowadzić ustawowy zakaz pełnienia więcej niż dwie kadencje funkcji w samorządzie pochodzących z wyborów powszechnych.

d4eqq1n

Podziel się opinią

Share
d4eqq1n
d4eqq1n
Więcej tematów