Trwa ładowanie...
16-12-2005 12:15

Ziobro chce odtajnienia akt Sobotki

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zwróci się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna o odtajnienie materiału dowodowego w sprawie byłego wiceministra SWiA Zbigniewa Sobotki.

Ziobro chce odtajnienia akt SobotkiŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d2uckyb
d2uckyb

Ziobro powiedział w Sejmie, że chce "by opinia publiczna mogła przekonać się o pewności dowodów i słuszności wyroków sądów dwu instancji" w sprawie Sobotki. Jak podkreślił, w aktach dotyczących Sobotki są "twarde dowody popełnienia przestępstw".

Rzecznik MSWiA Tomasz Skłodowski powiedział, że na razie nie wpłynęło żadne pismo z resortu sprawiedliwości w tej sprawie. Jeśli wpłynie, będziemy konsultować się z naszym departamentem prawnym - dodał.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że prawdopodobnie w piątek będzie podejmował decyzję w sprawie ułaskawienia Sobotki. Zapowiedział, że przed jej podjęciem będzie jeszcze rozmawiał z prawnikami.

Minister powiedział, że obecnie zapoznaje się z aktami sprawy Sobotki i "przygotowuje się do sporządzenia stosownej opinii". Ziobro podkreślił, że lektura tych akt "utwierdza go w przekonaniu o wielkiej szkodliwości działań posłów SLD, którzy podważają zasadność wyroku (w sprawie Sobotki), mówią, że dowody są słabe". W ocenie Ziobry, "dowody te są miażdżące".

d2uckyb

Według ministra, sprawa Sobotki to nie jest sprawa polityczna, ale kryminalna. Jak ocenił, b. wiceszef MSWiA dopuścił się "bardzo poważnego przestępstwa".

Wyrok "starachowicki" był nadzieją dla Polaków, że kończy się czas bezkarności władzy. Pan prezydent może tę nadzieję podtrzymać, ale może nią bardzo zachwiać (ułaskawiając Sobotkę) - uważa Ziobro.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wszczął procedurę ułaskawienia wiceszefa MSWiA w rządzie Leszka Millera, skazanego na 3,5 roku więzienia w sprawie tzw. przecieku starachowickiego 25 listopada.

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał Sobotkę za winnego ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, godzenia się na utrudnianie postępowania karnego i narażenia działających "pod przykryciem" policjantów w trakcie zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków.

Na prośbę prezydenta minister sprawiedliwości zobowiązany jest przekazać mu akta sprawy. Akta te 8 grudnia zostały wysłane z sądu do Ministerstwa Sprawiedliwości.

W środę minister Ziobro poinformował listownie prezydenta o tym, że przed zakończeniem kadencji prezydenta 23 grudnia nie zdąży przygotować wniosku co do zasadności ułaskawienia Sobotki.

d2uckyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uckyb
Więcej tematów