Ziobro: była autopoprawka uwzględniająca żądania Agory
Zbigniew Ziobro (PiS) ujawnił, że 22
lipca 2002 r. o godz. 12.16, czyli już po rozmowie Adama Michnika
i Lwa Rywina, w ministerstwie kultury przygotowano projekt
autopoprawki całkowicie odzwierciedlający żądania Agory, który
jednak nigdy do spółki nie trafił.
"To bardzo ciekawe" - zareagował Adam Michnik, a gdy szef komisji Tomasz Nałęcz (UP) zapytał, kogo naczelny "GW" poinformował tamtego dnia, przed wieczorną konfrontacją u premiera, że nagrał rozmowę z Rywinem - poprosił o dłuższy czas na odtworzenie sobie tego w pamięci.
Ziobro, pytając o szczegóły kontaktów Michnika z Millerem, a także prezes Agory Wandy Rapaczyńskiej z ówczesną wiceminister kultury Aleksandrą Jakubowską, ujawnił, że w aktach komisji śledczej, pośród wielu projektów autopoprawki rządu do ustawy o rtv, jest i taki, pochodzący z resortu kultury (datowany na 22 lipca 2002 r. godz. 12.16), który w pełni odzwierciedla żądania Agory związane z przepisami dekoncentracyjnymi. Projekt ten nigdy jednak nie trafił do spółki. "To bardzo ciekawe, co pan poseł mówi" - zareagował Michnik, dodając, że dowiedział się o tym dopiero w środę.
"Trzeba by teraz postawić pytania: co wpłynęło na to, że taki dokument powstał, co wpłynęło, że został zmieniony, czy istnieje - a jeśli istnieje, to jaki - związek między tym dokumentem jaki tego dnia pani minister Jakubowska była łaskawa rozsyłać, a tym dokumentem, jaki trafił pod obrady Rady Ministrów... I co spowodowało - a to jest dla mnie pytanie kluczowe - że ten dokument ulegał takim przekształceniom, i czy istnieje związek pomiędzy moją rozmową z Lwem Rywinem, konfrontacją w gabinecie premiera, a tym co się stało następnego dnia" (gdy rząd nie uwzględnił propozycji prywatnych nadawców, w tym Agory - PAP) - zastanawiał się Michnik.
W tym momencie do wątku podjętego przez Ziobrę i Michnika włączył się Nałęcz, pytając naczelnego "Gazety Wyborczej", kogo - zanim 22 lipca wieczorem w gabinecie premiera doszło do konfrontacji z Rywinem - Michnik poinformował o tym, że nagrał rozmowę. Nałęcz zasugerował, że ta sprawa jest istotna z punktu widzenia oceny wpływu informacji o tym, iż istnieje dowód "przestępczej oferty", na osoby mogące z kolei wpływać na kształt ustawy o rtv.
Po chwili namysłu Michnik poprosił o dłuższy czas na zastanowienie, ponieważ - jak podkreślił - uświadomił sobie znaczenie tej kwestii dla całej sprawy. Zadeklarował, że do następnego przesłuchania, które ma nastąpić w piątek, postara się określić krąg tych osób, ale chce to wcześniej zweryfikować, także pytając te osoby, komu one o tym fakcie mówiły.
Michnik zaznaczył, że zeznając za pierwszym razem w lutym, nie miał świadomości, że korupcyjna propozycja Rywina i wątek związany z opracowywaniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, mają wspólne płaszczyzny, dlatego nie mówił wówczas o tym drugim wątku.