Zieloni zagłosują przeciw tarczy?
Należąca do koalicji rządowej w
Republice Czeskiej Partia Zielonych może głosować przeciwko planom
zbudowania w tym kraju stacji radarowej USA wchodzącej w skład
tarczy antyrakietowej - podała czeska agencja prasowa CTK.
06.04.2008 | aktual.: 06.04.2008 01:05
Ewentualny sprzeciw Zielonych mógłby uniemożliwić zaakceptowanie przez czeski parlament planów tarczy, które zostały już uzgodnione przez rządy USA i Republiki Czeskiej, bowiem rządząca koalicja ma tyle samo mandatów w parlamencie co opozycja i nie może sobie pozwolić na utratę jakichkolwiek głosów, a przeciwnie - musi każdorazowo zabiegać o poparcie z zewnątrz.
W czwartek, podczas szczytu NATO w Bukareszcie uczestniczące w nim delegacje Stanów Zjednoczonych i Republiki Czeskiej najwyższego szczebla osiągnęły porozumienie w sprawie zbudowania na czeskim terytorium radaru tarczy antyrakietowej i opublikowały wspólny komunikat w tej sprawie.
Stany Zjednoczone i Republika Czeska z zadowoleniem informują o zakończeniu negocjacji w sprawie porozumienia o obronie przeciwrakietowej. Porozumienie zamierzamy podpisać w bliskiej przyszłości - napisano w komunikacie.
Podczas bukareszteńskiego szczytu, poza tym dwustronnym porozumieniem, NATO jako całość udzieliło również ogólnego poparcia amerykańskiej tarczy. Przywódcy krajów członkowskich NATO zgodzili się w Bukareszcie na przyjęcie w pełni amerykańskiego planu obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej i wezwały Rosję, by wycofała swój sprzeciw wobec tego planu.
Czeska Partia Zielonych, wchodząca w skład trzypartyjnej koalicji rządzącej, oświadczyła, że poparcie NATO dla planów tarczy nie wyczerpuje trzech warunków, od których partia uzależniła swoją zgodę na budowę amerykańskiej stacji radarowej.
Pozostałe dwa warunki - wiążące gwarancje rządu USA, że radar (...) zostanie poddany dowództwu NATO oraz wspólna aprobata ze strony Rady Unii Europejskiej - nie zostały spełnione - stwierdza się w oświadczeniu partii, cytowanym przez CTK.
Przyjęcie tego oświadczenia nie oznacza jednak, że sześciu posłów Zielonych zasiadających w 200-osobowym parlamencie, w którym koalicyjny rząd ma poparcie tylko 100 posłów, będzie na pewno głosować przeciwko tarczy. Szef Partii Zielonych Martin Bursik stwierdził bowiem, że rezolucja nie jest wiążąca.
Z ramienia Partii Zielonych wchodzi do rządu m.in. obecny minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Karel Schwarzenberg.