Zieloni w PE: Edward Snowden zasługuje na azyl w UE i nagrodę Sacharowa
Informatyk Edward Snowden, który ujawnił amerykański program szpiegowski PRISM, powinien dostać azyl w UE oraz Nagrodę Sacharowa przyznawaną za obronę praw człowieka i wolności - uważają Zieloni w Parlamencie Europejskim.
01.07.2013 15:41
- Snowden stanął w obronie praw człowieka i obywatela, szczególnie obywateli europejskich. Przyznanie mu azylu jest kwestią wartości europejskich. Pozostawienie go, by tkwił w zawieszeniu na ziemi niczyjej będzie niegodziwością i zniszczy wizerunek UE - oświadczył jeden z liderów frakcji Zielonych w PE Daniel Cohn-Bendit.
- Zgłosimy kandydaturę Snowdena do Nagrody Sacharowa - zapowiedział. Nagrodę tę przyznaje od 1988 roku Parlament Europejski.
Snowden, informatyk zatrudniony do niedawna w amerykańskiej firmie komputerowej, która współpracowała z Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), przekazał mediom dokumenty na temat istniejącego od 2007 roku amerykańskiego programu PRISM. W jego ramach NSA i FBI sprawdzają dane na serwerach czołowych firm internetowych, jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Agenci służb specjalnych mają dostęp do znajdujących się na serwerach tych firm plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów. Z kolei Brytyjczycy prowadzili podobne działania za pomocą programu o nazwie Tempora.
Amerykanin przebywa obecnie w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.
W sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze NSA obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. "Der Spiegel" powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął Snowden.
Zdaniem drugiej szefowej frakcji Zielonych, Niemki Rebecki Harms w PE niezwłocznie należy powołać specjalną komisję, która zbada doniesienia o szpiegowaniu UE i krajów członkowskich przez amerykańską NSA.
Harms uważa, że UE powinna wycofać się z umów z USA dotyczących transferu danych bankowych za pośrednictwem sieci SWIFT oraz wymianie danych pasażerskich (PNR). - Zanim zaś zaczniemy rozmowy o przyszłej umowie o wolnym handlu z USA, potrzebujemy debaty na temat naruszenia prawa międzynarodowego przez programy PRISM i Tempora - dodała Harms.