Zeszyty Literackie obchodzą 20‑lecie istnienia
Kwartalnik Zeszyty Literackie obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji, w Bibliotece Narodowej w Warszawie zorganizowano spotkanie z redakcją pisma połączone z wernisażem wystawy "XX-lecie Zeszytów Literackich".
16.10.2002 | aktual.: 16.10.2002 11:24
Także w środę ukazał się jubileuszowy, 80 numer pisma. Znajdują się w nim m.in. wiersze Julii Hartwig, Tomasa Venclovy, Adama Zagajewskiego, debiutantów: Anny Arno, Moniki Ples, M. J. Pokorskiego, szkice Ewy Bieńkowskiej, Josifa Brodskiego, Jerzego Jedlickiego, Wojciecha Karpińskiego, Leszka Kołakowskiego, Ewy Kuryluk, Adama Michnika, Karola Modzelewskiego, Roberta Salvadoriego, Dereka Walcotta, Jacka Woźniakowskiego.
Do zeszytu dołączono płytę CD z wierszami Barańczaka, Brodskiego, Hartwig, Herberta, Hertza, Krynickiego, Miłosza, Venclovy i Zagajewskiego - w wykonaniu autorów.
Redakcja Zeszytów Literackich przygotowała także specjalną ofertę książkową: "Płótno i Solidarność i samotność" - Adama Zagajewskiego, "Niezniszczalny rytm. Eseje o literaturze" - Tomasa Venclovy (wspólnie z wyd. Pogranicze) i "Korespondecję" Zbigniewa Herberta i Henryka Elzenberga.
Jak powiedział sekretarz redakcji kwartalnika, Marek Zagańczyk, obok scalania literatury krajowej i emigracyjnej, Zeszyty stawiają sobie za cel zbliżenie polskiej kultury ze światem.
Dodał, że dobór pisarzy, gatunków literackich i tematów widoczny w kwartalniku ma na celu zrównoważenie ofensywy kultury masowej, upowszechnienie autentycznych wartości literackich, formowanie wrażliwości artystycznej i intelektualnej w połączeniu z uniwersalnymi osiągnięciami polskiej i światowej literatury.
Zeszyty Literackie uchodzą pod tym względem za pismo klasyczne. Znajdują się w polskich bibliotekach na świecie, zarówno na Zachodzie, jak w Europie Środkowej i Wschodniej. W USA są zalecane przez MLA (Master List and Directory of Periodicals). W Polsce zyskały rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej w przekonaniu, że zarówno ze względu na prezentowanych autorów, swój dorobek, jakość pracy edytorskiej, uporczywość wysiłku, wyrazistą tradycję i zasady, jak i wysoki poziom polonistyczny oraz swobodne obycie we współczesnej i klasycznej literaturze — w pełni na to zasługują. (an)