Zełenski zabrał głos. "Chiny mogą pomóc"
Wołodymyr Zełenski odniósł się do wizyty Olafa Scholza w Pekinie. Prezydent Ukrainy, nawiązując do wypowiedzi kanclerza Niemiec, oznajmił, że "Chiny rzeczywiście mogą pomóc przywrócić sprawiedliwy pokój" w kraju.
17.04.2024 | aktual.: 17.04.2024 12:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W wieczornym nagraniu wideo opublikowanym w serwisie X ukraiński prezydent podziękował kanclerzowi Niemiec "za jego przywództwo, odpowiednią komunikację międzynarodową, a także za sygnały, które usłyszeliśmy z Pekinu".
- Chiny mogą naprawdę pomóc przywrócić sprawiedliwy pokój w Ukrainie, a także stabilność międzynarodową - powiedział Zełenski, odwołując się do słów Scholza dotyczących Pekinu i Kijowa.
Zełenski zaznaczył też, że "podejmowane są ogromne wysiłki", by szczyt pokojowy w Szwajcarii w czerwcu przyniósł pozytywne skutki i "produktywne rozwiązania".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Scholz w Pekinie. "Słowo Chin ma znaczenie w Rosji"
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział chińskiemu przywódcy Xi Jinpingowi, który gościł go we wtorek w Pekinie, że inwazja Rosji na Ukrainę na pełną skalę zagraża globalnemu bezpieczeństwu i nalegał, aby ten wywarł większą presję na swojego sąsiada i bliskiego partnera strategicznego w celu zakończenia wojny.
"Słowo Chin ma znaczenie w Rosji. Dlatego poprosiłem prezydenta Xi o wywarcie presji na Rosję, aby Putin w końcu powstrzymał swoją szaloną kampanię, wycofał swoje wojska i zakończył tę straszną wojnę" - napisał kanclerz RFN na platformie X ostatniego dnia trzydniowej wizyty w Chinach.
Scholz w swoich uwagach wstępnych przed rozmowami z Xi zaznaczył, że wojna ma "bardzo znaczący negatywny wpływ na bezpieczeństwo w Europie" i "bezpośrednio wpływa na nasze podstawowe interesy", a także pośrednio szkodzi całemu porządkowi międzynarodowemu.
- Działania Rosji naruszają zasadę Karty Narodów Zjednoczonych i zasadę nienaruszalności granic państwowych - powiedział Scholz, cytowany przez niemieckie media.
"Prezydent Xi i ja doszliśmy do porozumienia: Chiny i Niemcy zamierzają intensywnie i pozytywnie koordynować promowanie organizacji konferencji wysokiego szczebla" którą Szwajcaria planuje zorganizować 15 i 16 czerwca" - dodał w kolejnym wpisie na platformie X.
Chiny cichym sojusznikiem Kremla
Chiny dotychczas odmówiły skrytykowania inwazji i utrzymują stosunki z Rosją. Chociaż władze w Pekinie twierdzi, że nie wysyłają pomocy wojskowej do Moskwy, jednak zacieśniają współpracę ekonomiczną, co pozwala Kremlowi zniwelować wpływ sankcji ze strony Zachodu.
W kwestii Ukrainy Xi przedstawił podczas spotkania "cztery zasady", które mają zapobiec "wymknięciu się kryzysu spod kontroli i przywrócić pokój".
- Powinniśmy skoncentrować się na utrzymaniu pokoju i stabilności oraz powstrzymać się od samolubnego wykorzystywania sytuacji - ogłosił Xi Jinping, wzywając do "niedolewania oliwy do ognia". - Musimy stworzyć warunki niezbędne do przywrócenia pokoju" i "zmniejszyć reperkusje dla światowej gospodarki - apelował chiński przywódca.
Czytaj więcej:
Źródło: X/Ukraińska Prawda/PAP