Zełenski w australijskim parlamencie. "Musimy naprawić błędy z przeszłości"
- Musimy naprawić błędy z przeszłości, gdy nie karaliśmy Rosji za jej przewinienia. Potrzebne mocniejsze sankcje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając online do australijskiego parlamentu. Zaproponował również włączenie Australii do programu odbudowy kraju po wojnie.
Australia dostarczyła Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną, kraj zakazał również eksportu tlenku glinowego i jego rudy, w tym boksytu, do Rosji. Rząd australijski objął dotąd 476 sankcjami 443 osoby, wśród których znaleźli się ludzie z bliskiego kręgu prezydenta Rosji Władimira Putina, oraz 33 podmioty, w tym większość rosyjskich banków i wszystkie instytucje odpowiedzialne za rosyjski dług publiczny.
Zełenski: wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania
W środę wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do narodu, że zabiega o dostawy broni dla kraju, ponieważ "wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania". Odznaczył 122 obrońców Ukrainy.
Zełenski podkreślił, że Ukraińcy będą bronić każdej piędzi swego kraju. - Nie oddamy niczego. Będziemy walczyć o każdy metr naszego terytorium - dodał.
Poinformował, że prowadzone są nadal rozmowy pokojowe z Rosją, ale na razie "są to tylko słowa, nic konkretnego". Odnosząc się do informacji strony rosyjskiej o wycofywaniu części wojsk spod Kijowa, stwierdził, że "nie wierzymy nikomu, w żadne piękne słowa".
Siły ukraińskie przygotowują się w rejonie Donbasu, na nowe ataki Rosjan, którzy przegrupowują swoje wojska w tym regionie - poinformował.
Przypomniał, że wcześniej w środę rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem. - Podziękowałem mu za nowym pakiet pomocowy dla Ukrainy - dodał. Biden zapowiedział, że Waszyngton przekaże 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy dla budżetu Ukrainy.
Wystąpienie przed parlamentem norweskim
Prezydent wystąpił wcześniej w środę przed norweskim parlamentem. Zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi też ryzyko dla granicy Norwegii z Rosją. Zaapelował do władz w Oslo o kolejne dostawy broni i wezwał Norwegię do przyjęcia kolejnych sankcji wobec Moskwy.
Ministerstwo obrony Norwegii poinformowało, że przekazało Ukrainie dodatkowe 2 tys. granatników przeciwpancernych M72 w ramach drugiej tury pomocy wojskowej.
Surowce z Rosji. Rzecznik rządu obruszony pytaniem
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski