Trwa ładowanie...

Zełenski na spotkaniu z Draghim, Macronem, Scholzem i Iohannisem

W Kijowie odbyło się spotkanie premiera Włoch Mario Draghiego, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W spotkaniu uczestniczył też prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który dołączył do trzech przywódców.

Share
Zełenski rozpoczął spotkanie z Draghi Macronem, Scholzem i Iohannisem Zełenski rozpoczął spotkanie z Draghi Macronem, Scholzem i Iohannisem Źródło: PAP, fot: LUDOVIC MARIN / POOL
d1jr1tx

Wcześniej Draghi, Macron i Scholz odwiedzili zbombardowany przez Rosjan Irpień. Po rozmowie z Zełenskim mają wystąpić razem na konferencji prasowej, którą zaplanowano na godz. 14 czasu polskiego.

Macron w Irpieniu: tu dokonano masakry

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który wraz z prezydentem Francji, premierem Włoch i prezydentem Rumunii, odwiedził w czwartek przedmieście Kijowa - Irpień, mówił o "bezsensownej przemocy" i "brutalności rosyjskiej wojny".

d1jr1tx

- To bohaterskie miasto, naznaczone piętnem barbarzyństwa. Tu popełniono zbrodnie wojenne, dokonano masakry – powiedział prezydent Emanuel Macron. - Francja od pierwszego dnia stoi po stronie Ukrainy – zapewnił Macron, pytany przez dziennikarzy o swoje wcześniejsze słowa, aby "nie upokarzać Rosji".

Prezydent Francji zapewnił, że Europa i Europejczycy pomogą Ukrainie odbudować kraj ze zniszczeń wojennych.

Scholz o rosyjskiej agresji: celem zniszczenie i podbój

Szef niemieckiego rządu cytowany przez agencje dpa, zwrócił uwagę, że całe miasto zostało zniszczone, choć nie było w nim celów wojskowych.

- To dużo mówi o brutalności rosyjskiej agresji, której celem jest po prostu zniszczenie i podbój - oświadczył Scholz, dodając, że Irpień jest bardzo ważnym sygnałem, że coś trzeba zrobić. - To straszna wojna. Rosja prowadzi ją z ogromną brutalnością, nie zwracając uwagi na ludzkie życie. To musi się wreszcie skończyć - podkreślił.

Źródło: LUDOVIC MARIN / POOL, PAP
Wizyta polityków w Irpieniu

Draghi: świat jest po waszej stronie

- Świat jest po waszej stronie - powiedział przedstawicielom władz Irpienia premier Włoch Mario Draghi, stojąc przed zbombardowanymi przez Rosjan budynkami.

d1jr1tx

Irpień jest jedną z miejscowości zniszczonych ostrzałami przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji. Po wycofaniu się Rosjan z tego terenu odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis rozpoczęli w czwartek wizytę w Kijowie, do którego dotarli pociągiem.

Mocne uderzenie ukraińskiej artylerii w Rosjan. Nagranie z momentu strzału

d1jr1tx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1jr1tx
Więcej tematów