Zełenski rozmawiał z Orbanem. Spotkali się w Argentynie
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier, Viktorem Orbanem. Spotkanie miało miejsce w niedzielę, podczas ceremonii zaprzysiężenia Javiera Mileia na stanowisko prezydenta Argentyny. Informacje o tej rozmowie zostały przekazane przez ukraińskie media. Węgry są krajem, który sprzeciwia się integracji Ukrainy z Unią Europejską.
10.12.2023 | aktual.: 11.12.2023 09:08
Rozmowa została zarejestrowana przez kamery Senatu Argentyny i pojawiła się na platformie YouTube. W materiale filmowym można zauważyć Zełenskiego, który uważnie słucha Orbana, a następnie coś mu tłumaczy. Niestety, na nagraniu nie słychać rozmowy polityków.
"Nieformalne rozmowy"
Biuro Zełenskiego nie wydało oficjalnego komentarza na temat spotkania z Orbanem. W komunikacie dotyczącym wizyty prezydenta Ukrainy w Argentynie wspomniano jedynie o "nieformalnych rozmowach z szefami państw i rządów innych krajów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Węgry są krajem, który sprzeciwia się rozpoczęciu negocjacji dotyczących przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Dodatkowo Węgry są przeciwne zmianom w unijnym budżecie, które miałyby na celu zwiększenie pomocy finansowej dla Kijowa. W środę, rządząca na Węgrzech partia Fidesz, przedstawiła w parlamencie projekt rezolucji sprzeciwiającej się rozpoczęciu takich negocjacji.
Orban, w przeszłości, wysłał dwa listy do przewodniczącego Rady Europejskiej, Charles'a Michela. W tych listach domagał się "strategicznej dyskusji" na temat dotychczasowej polityki UE wobec konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą. W jednym z listów Orban stwierdził, że oczekiwania dotyczące podjęcia decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE na posiedzeniu Rady Europejskiej, są nieuzasadnione.
Ukraina chce do UE. Węgry mówią "nie"
Ukraina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w lutym 2022 roku. W czerwcu tego samego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych ma zostać podjęta na szczycie w Brukseli w połowie grudnia. Decyzja ta musi zostać podjęta jednomyślnie.
Konflikt między Węgrami a Ukrainą trwa od jesieni 2017 roku, kiedy to ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Węgry twierdzą, że ta ustawa narusza prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, ograniczając prawo do nauczania w języku ojczystym.
W związku z tym sporem, Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. Ostatnio jednak strona ukraińska wyraziła gotowość do rozmów na temat ewentualnych zmian w przepisach dotyczących mniejszości narodowych.
W piątek parlament w Kijowie przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych, która uwzględniła wymogi Rady Europy.