Żelazo w morzach i oceanach zatrzyma ocieplenie klimatu
Tysiące ton żelaza wrzucone do wód oceanów i mórz mają radykalne ograniczyć proces ocieplania się klimatu - uważają naukowcy, a informuje o tym "Polska The Times".
Ta na razie eksperymentalna metoda mogłaby ograniczyć nawet o kilkanaście procent ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery przez człowieka, co - zdaniem brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Southampton - dość radykalnie ograniczyłoby postępowanie procesu globalnego ocieplenia.
Według ekspertów żelazo pobudzi wzrost fitoplanktonu, który w normalnych warunkach pochłania dwutlenek węgla, a po śmierci opada na dno oceanu, gdzie węgiel pozostaje uwięziony na wiele setek lat. W ramach naukowego eksperymentu płynny siarczan żelaza będzie rozpylany ze statków i samolotów na powierzchni około 10 tys. km kw. Oceanu Indyjskiego. Będzie to pięcioletni eksperyment naukowy zorganizowany przez Narodowy Ośrodek Oceanografii przy Uniwersytecie Southampton. Koszty badań wyniosą około 70 mln funtów.
W skali globalnej użyźnianie oceanów mogłoby usunąć z atmosfery do miliarda ton dwutlenku węgla, czyli 12% ilości tego związku wytwarzanej przez człowieka. Metoda ta może się okazać znacznie tańsza niż redukcje emisji, a jej koszty być może poniosą przedsiębiorstwa wykorzystujące paliwa kopalne.